fbpx
tel. 777 55 66 82  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  • 5 dobrých důvodů, proč jezdit na Šumavu na podzim, kdy tam nejezdí skoro nikdo

    Podzim na Šumavě je obdobím, kdy čas i příroda zpomalují a snaží se předvést své poslední velkolepé představení před příchodem zimního klidu. Proč je právě toto období roku ideální na návštěvu?

  • 5 málo známých míst na Šumavě

    Šumava, známá svou přírodní krásou a kouzelnými horami, není jen místem pro vyhledávané turistické stezky a známé památky. Tento region, pokrytý rozsáhlými lesy, jezery a historickými vesnicemi, skrývá i řadu tajemných a méně známých míst, která si zaslouží vaši pozornost. Pokud už máte za sebou procházky na notoricky známé prameny Vltavy nebo Jezerní slať, pak je čas objevovat skrytý šumavský poklad. V tomto článku vás vezmeme na pět fascinujících, ale málo navštěvovaných lokalit, které vám nabídnou nejen úchvatné výhledy, ale také kousek zapomenuté historie a klidu daleko od davů turistů. Připravte se na cestu do srdce Šumavy, kde na vás čekají tajemství přírody a historické skvosty, které čekají na své objevení.

    1. Hrad Helfenburk u Bavorova

    Helfenburk je malebná zřícenina hradu, která se nachází asi 5,5 kilometru od Bavorova v okrese Strakonice. Hrad byl založen po polovině čtrnáctého století pány z Rožmberka a původně sloužil jako prestižní sídlo. V průběhu let prošel několika přestavbami, nejvýznamnější byla pozdně gotická přestavba v letech 1477–1483, kterou realizoval Václav Vlček z Černova. Tato přestavba zanechala na hradě výrazné opevňovací prvky, včetně bašt a silnějších hradeb, které byly navrženy tak, aby zlepšily obranyschopnost hradu, zvláště v období, kdy se používání palných zbraní stalo stále běžnějším. Hrad postupně ztratil svůj vojenský význam, ale zůstal správním centrem panství až do svého opuštění v 80. letech 16. století.

    Dnes je Helfenburk chráněn jako kulturní památka a je přístupný veřejnosti. Zřícenina je oblíbeným cílem turistů, kteří mohou navštívit zrekonstruované části hradu, včetně jižní věže, která slouží jako rozhledna. K hradu vedou červeně a modře značené turistické trasy, což umožňuje snadný přístup z okolních vesnic, jako jsou Bavorov a Husinec. Helfenburk poskytuje krásný výhled na okolní krajinu a je ideálním místem pro všechny, kteří mají rádi historii, přírodu a pozůstatky středověkých hradů.

    2. Šumavské Kozí Hřbety

     

    3. Kostel sv. Vintíře

     

     

  • Divoká zvířata na Šumavě

    Šumava je součástí čtveřice českých národních parků a vzhledem ke zvláštním podmínkám i ochraně zde můžete vidět to, co se vám jinde ve volné přírodě jen tak nepodaří. Chcete-li tedy zažít trochu divočiny, aniž byste se vydali za hranice naší vlasti, neváhejte a navštivte Šumavu, rozhodně má co nabídnout.

  • Hamry na Šumavě

    Hamernictví... prastaré řemeslo spojující sílu vody i ohně. Jen na Kvildě jich bylo několik a byly nezbytnou součástí života na Šumavě. Vyráběly ze železa výrobky pro místní továrničky, papírny, pily, pro stavebnictví a do hospodářství.

  • Hmyz na Šumavě

    Tlející dřevo v bezzásahových lesích ve svých útrobách nabízí útočiště hodně vzácným druhům hmyzu. Některé se nevyskytují nikde jinde na světě, jen v šumavských rašeliništích. Žel, některé druhy hmyzu nejen na Šumavěvymírají.

  • Krajinný ráz Šumavy

    Temné a prastaré šumavské hvozdy, které se střídají s podmáčenými rašeliništi či obnovujícími se lesy po napadení lýkožroutem. Stačí se přesunout o kus dál a objevíte výhled na typická šumavská stavení roztroušená v krajině. Šumava nabízí neuvěřitelně pestrou krajinu plnou překvapivě nádherných zákoutí.

  • Na kole Šumavou – hrady, zámky, zříceniny

    Proč má Šumava tolik hradů a zřícenin? Odpověď je nabíledni. Ochrana hranic a území před nepřáteli. Husité, Zlatá stezka, Třicetiletá válka, monarchie. Kopcovitá krajina, řeky, lesy jako stvořené pro strážní věže, vodní příkopy, mohutná opevnění.

  • Nejznámější technické památky na Šumavě

    Dovolená na Šumavě nabízí nejen krásné scenérie, úchvatná přírodní díla, srdečné lidi a místní speciality, ale i historické památky, které jsou dílem člověka. Tyto stavby vždy lákaly pozornost. Jsou neoddělitelnou součástí kulturního bohatství. Dávají jedinečnou možnost nakouknout do historie technického vývoje.

  • Obojživelníci na Šumavě

    Obojživelníci patří mezi živočichy, kteří jsou civilizačními vlivy snad nejvíce postiženi. Vyhovující podmínky pro rozmnožování i přežití nacházejí na Šumavě podél toku Mladíkovského potoka. Obojživelníky Šumavy prezentuje silně ohrožený mlok skvrnitý, který se vyskytuje v západní části. Dále je to čolek horský žijící i ve vrcholových partiích.

  • Pěší turistika

    Kam na Šumavě? K přírodním krásám Šumavy patří například Boubín, nacházející se v místě Národní přírodní rezervace Boubínský prales. Ční do nadmořské výšky 1362 metrů. Na západ od něj se nachází obec Kubova Huť.

  • Ptáci na Šumavě

    Na základě průzkumu z 80. let 20. století lze předpokládat, že na území CHKO a NP Šumava žije přes 140 druhů ptáků. Toto území bylo vyhlášeno Evropsky významnou lokalitou v rámci soustavy Natura 2000, která chrání nejcennější přírodní stanoviště s cílem zachovat přírodní prostředí pro ty živočišné a rostlinné druhy, které už z velké části Evropy vymizely.

  • Rašeliniště

    Šumavská krajina je mezi turisty známá především svými rašeliništi, které se v střední části Šumavy nazývají slatě. Tato rašeliniště vznikla přibližně před 10 000 lety, kdy v Evropě končila doba ledová. Zcestovalí turisté mohou snadno porovnat šumavskou přírodu například s přírodou jižní Sibiře, kde převládá tundra. Zejména oblast okolo Bajkalu připomíná díky rozšíření mokřad právě Šumavu.

  • Chalupská slať

    Rašeliniště a slatě

    Rašeliniště jsou neodmyslitelnou součástí šumavské krajiny. Tvoří specifické ekosystémy životně důležité pro nejrůznější vzácné druhy rostlin a živočichů. Navíc představují rozdílný prvek v jinak zalesněné krajině a dodávají Šumavě jedinečnou pestrost.

  • Sjezdové lyžování na Šumavě

    Šum přírody a svištění vašich lyží nebo snowboardu ze svahu harmonizuje s pocitem svobody a špetkou zdravého adrenalinu. Šumavská krajina odbourává každodenní stres a pohlcuje chmurné myšlenky. Co více si přát ve sněhem zaváté scenérii.

  • Šumavská jezera

    Šumavská jezera patří mezi přírodní památky, které si nesmíte nechat ujít. Všechna jezera na Šumavě jsou ledovcového původu. Jejich vznik se datuje do konce třetihor, kdy změna klimatu způsobila tání ledovců. Při tání sestupovaly ledovce po svahu hor a sunuly před sebou větší i drobnější kameny.

  • Šumavské pivovary

    Dovolená na Šumavě je balzámem na duši po všech stránkách. Pobyt si můžete zpříjemnit návštěvou některého z pivovarů. Vzniklo jich hned několik s rodinnou atmosférou, kde můžete ochutnat poctivé pivo a zájem o ně je velký. Domácí minipivovary se těší velké oblibě. Volbou tohoto malebného koutu republiky určitě nešlápnete vedle.

  • Změny šumavské krajiny

    Jak šel čas a do temných lesů zavítali lidé, měnila šumavská krajina svou tvář. Jizvy zanechala nejenom lidská činnost, ale i přírodní katastrofy. Velké i malé změny postupně utvářely šumavskou krajinu tak, jak ji známe dnes. Vývoj stále pokračuje a za 100 let bude vypadat zase trochu jinak. Jak? To záleží i na ochranných opatřeních a postupech prováděných v tomto období.