fbpx
tel. 777 55 66 82  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Počasí na Šumavě

jak tu prší, svítí, mrzne a předpovědi

Počasí na Šumavě je závislé na nadmořské výšce. Průměrné roční teploty kolísají od 3° C (1300 m n.m.) do 6° Celsia (ve výšce 750 m n.m.). Ve vegetačním období je to od 10° C do 11° C. Teploty se od průměru mohou lišit v některých specifických lokalitách.

Jsou to některé lesní a údolní oblasti s inverzním charakterem. Podnebí můžeme zařadit do chladného středoevropského středohorského typu.

nejchladnějším lokalitám se řadí Šumavské pláně (Jezerní slať, slati jihozápadně od Modravy a Horská Kvilda), sníh se zde drží až půl roku. K teplejším oblastem patří jižní svahy Želnavské hornatiny, část Šumavského podhůří a údolí Vltavy od Lenory.

Nejteplejším měsícem bývá červenec, naopak nejchladnějším leden. Ledové dny (maximální teplota < 0 °C) se vyskytují především v zimě. Těch je na Šumavě okolo 70 v nadmořské výšce 1200 m a okolo 40 ve výšce 700 m. V nejvyšších polohách je období ledových dnů od 2. poloviny září do května. U teplot velmi záleží na reliéfu krajiny. Ve vysoko položených údolních a lesních krajinách mohou značně kolísat.

Počet letních dnů (maximální teplota > 25 °C) se pohybuje okolo 5 v nadmořské výšce 1200 m a okolo 25 v 700 m.

Sněhová pokrývka je nejvýraznější v nejvyšších nadmořských polohách, území jdoucí kolem státních hranic (obzvláště mezi Debrníkem a Černou horou, Smrčinou a Třístoličníkem). Nejsilnější je sněhová pokrývka v únoru v nižších polohách a v březnu ve vyšších polohách. Průměrná tloušťka sněhu je od 40 cm v nižších polohách do 150 cm ve vyšších polohách. Rovnoměrná sněhová pokrývka se vyskytuje okolo 90-100 dní v nižších polohách a až 200 dní v roce ve vyšších polohách.

Počet srážkových dnů kolísá mezi 170-180 ve vlhčích oblastech (Březník, Modrava, Modravské slatě) a okolo 150 dnů v sušších oblastech. Bouřkově nejbohatším měsícem je červenec.

Známé jsou i mlhy na Šumavě, bývají lidmi dost často podceňovány. Zejména v zimním období, kdy se k mlhám přidávají ještě sněhové srážky. Dohlednost potom klesá pod 1000 m.