fbpx
tel. 777 55 66 82  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zajímavosti a užitečné informace o Šumavě

co se hodí při návštěvě Šumavy

Šumava, s více než sto padesáti lety tradice, je destinací pro turisty z České republiky i ze zahraničí. Historie turismu na tomto malebném území se odvíjí od druhé poloviny 19. století, kdy zde vznikaly první turistické aktivity a ubytovací služby. První turistické mapy, průvodci a pohlednice, jako známý průvodce Šumavou od Tomáše Cimrhanzla z roku 1878, napomohly růstu zájmu o tento region.

S postupným nárůstem turistického ruchu se rozvíjela i ubytovací infrastruktura. Vznikaly útulny, noclehárny, turistické chaty a hotely, které slouží dodnes a jsou svědky bohaté historie oblasti. Mnoho z těchto zařízení přežilo až do období po druhé světové válce. Ačkoliv některé pohraniční vesnice byly zbourány za účelem "lepší ochrany hranic", větší ubytovací zařízení prošla znárodněním a stále slouží k pobytu návštěvníků.

Dnes můžete na Šumavě nalézt pestré možnosti ubytování, které uspokojí různé požadavky. Kempy jako Antýgl, Zahrádky, nebo Annín, nabízejí jednoduché a přírodě blízké ubytování. Penziony a hotely, včetně těch s wellness službami a restauracemi jako je Sporthotel Olympia Zadov, zase zprostředkují komfortnější pobyt. Ať už vyhledáváte spartánské ubytování nebo přepychové služby, Šumava nabízí širokou škálu možností, kde strávit vaši dovolenou.

Historie turismu na Šumavě

Šumava je region s bohatou historií turistiky, která začala již v 19. století. Turistika zde nabírá na popularitě spolu s prvními průvodci a mapami, a tato doba přináší i nárůst ubytovacích kapacit.

Počátky a rozvoj

V druhé polovině 19. století se Šumava otevírá jako lákavá destinace pro první turisty. V roce 1878 vyšel první česky psaný průvodce Šumavou, jehož autorem byl Tomáš Cimrhanzl. Rozvoj turismu v první republice přinesl s sebou rostoucí počet návštěvníků a s tím spojenou poptávku po turistických mapách, průvodcích a pohlednicích.

Ubytovací zařízení v minulosti

Druhá polovina 19. století a období první republiky byla významná pro rozvoj ubytovacích služeb. V té době vznikají různé typy ubytování:

  • Útulny a noclehárny poskytovaly skromější možnosti přespání.
  • Turistické chaty a hostince s noclehem nabízely pohodlnější zakwaterowanie.
  • Hotely přicházely s širším rozsahem služeb, včetně welness a restaurací.

Mnohé z těchto zařízení přetrvaly až do poválečných let, kdy bylo z důvodu "ochrany hranic" zbouráno mnoho pohraničních vesnic a některé z větších ubytovacích zařízení byly znárodněny.

Současné možnosti ubytování na Šumavě

Na Šumavě najdete ubytování, které uspokojí nejrůznější požadavky, od jednoduchého kempování až po luxusní hotely s wellness.

Kempy a noclehárny

Pokud hledáte cenově dostupný pobyt a blízkost přírody, kempy jako Antýgl, Zahrádky nebo Annín jsou ideální volbou. K dispozici jsou také spartánské ubytovny NP Šumava, které nabízejí funkční ubytování pro skromnější turisty.

Historické dvorce

Pro milovníky tradice a kouzla minulých časů jsou zde historické dvorce jako Busil a Antýgl, které poskytují ojedinělé ubytování. jenž je v souladu s historí a okolní přírodou.

Penziony a apartmánové penziony, apartmány

Na Šumavě vzniklo mnoho penzionů, apartmánových penzionů bez restaurce a apartmánů. Ty poskytují rozdílný komfort ubytování, lišící se vybavením a poskytovanými službami a jsou vhodné pro individuální turisty i rodiny s dětmi. Pobyt zde může zahrnovat například i polopenzi nebo plnou penzi, nebo naopak, s možností vlastní vybavené kuchyně pro vlastní stravování. Takoým příkladem je ubytování Kvilda - Luční.

Hotely s hotelovými službami

Pokud preferujete větší komfort, Sporthotel Olympia Zadov je jedním z hotelů, který nabízí širokou škálu služeb včetně wellness a restaurace. Hotely na Šumavě jsou připraveny splnit očekávání i těch nejnáročnějších hostů, nabízí pokoje s privátním wellness. 

Edit: 30. 1. 2024

Královácký dvorec Busil