fbpx
tel. 777 55 66 82  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zvířata

co běhá, létá a plave na Šumavě

Šumava díky své bohaté přírodě a lesům slouží jako přirozený habitat mnoha druhů zvířat. Stejně tak místní lidé pěstují a chovají domácí zvířata a činí tak prakticky odnepaměti.

Obzvlášť v minulosti byl chov zvířat jedním ze základních způsobů, jak se uživit. Malé osady na Šumavě bývaly z větší části soběstačné a místní lidé se především v zimním období spoléhali na suroviny, které si v příznivějších ročních obdobích sami vypěstovali, a na materiál produkovaný zvířaty. Užitková zvířata získávala v kontextu šumavské rodiny natolik na důležitosti, že se zvíře stávalo dalším členem rodiny.

Na přežití a zdraví zvířete záviselo to, nakolik dobře se rodina bude v brzkém období mít, a proto si hospodáři domácích zvířat velice cenili. Pokud již došlo k onemocnění zvířete, které většinou lidé rozpoznali až v okamžiku, kdy zvíře přestalo plnit svou zamýšlenou funkci, zvířata se vodila k odborníkům jako pastýř, kovář či ovčák. Pastýři se vyznali v chovu skotu, zatímco kováři dokázali pomoct ohledně chovu koní. Až do devatenáctého století neexistovala pozice veterináře, a tak jejich práce museli zastat jiní. Když už nepomohli výše zmínění, léčení zvířat se rovněž při svých potulkách věnovali cikáni, pokud již do osady zavítali, anebo babky kořenářky. Chovu domácích zvířat byla také přizpůsobena architektura stavení. Například pro nás nezvyklý Alpský (volarský) dům, který pod jednou střechou schoval jak rodinu, tak její hospodářská zvířata, včetně chléva, stáje, stodoly a hnojiště.

V dnešní moderní době již pochopitelně není chov zvířat tak rozšířený, jako býval kdysi. Šumava dnes spíš nabízí možnosti turistům, kteří se vypraví do tamních končin, aby společně s sebou na výlet či dovolenou přivezli i své milované domácí mazlíčky. Některé penziony umožňují za příplatek ubytovávat i domácí zvířata, ale je lepší si vždy předem zkontrolovat, jestli ten, který máte vyhlédnutý, tuto možnost zahrnuje.

Pokud chcete nenásilnou formou své děti seznámit s domácími zvířaty a jejich produkcí, s kterou doposud děti nemusely přijít do styku (obzvlášť v městském prostředí nejde o nic neobvyklého), na Šumavě najdete hned několik vhodných míst, kde tak můžete učinit.

Jedním z nich je například ekofarma Highland na Horké Kvildě, kde chovají neskutečně chlupatý a odolný skotský náhorní skot.

Farma Vlčí Jámy rodiny Hošnových kousek od Lenory vám umožní koupit výrobky z kravského mléka - jogurty, čerstvé sýry, termix, čerstvý tvaroh.
Po-Pá 8 – 12 h, 16 - 18 h
Tel. +420 388 438 805
+420 606 725 217

Dále je zde ekofarma Svinná, kde si můžete v restauraci vyzkoušet domácí jídla, zakoupit si místní produkty vyráběné v bio kvalitě a především svým ratolestem na vlastní oči ukázat chovná zvířata, jako jsou krávy nebo koně.

Seznámení s domácími zvířaty nabízí rovněž ekologická farma Mošna v Prachaticích. Farma chová ovce, kozy, prasata, krávy, králíky, husy a kachny. Místní zvířata jsou zvyklá na kontakt s lidmi a na krmení z ruky, takže se jich vy ani vaše děti nemusíte bát.