fbpx
tel. 777 55 66 82  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zvířata

co běhá, létá a plave na Šumavě

Šumavský národní park pro milovníky zvířat přibližuje život vybraných druhů v rozsáhlém projektu: Zoologický program, který skýtá následující návštěvnická centra:

 • Soví voliéry
 • Jelení zvěř
 • Vlčí výběh
 • Pstruhová líheň
 • Stanice pro handicapovaná zvířata

Soví voliéra

Většinu zástupců šumavských sov a řadu chráněných druhů můžete vidět ve venkovních voliérách v Borových Ladách, 10 kilometrů jihozápadně od Vimperku. Jedná se o největší soví voliéry v České republice (přibližně 1500 m2). Nachází se v bývalém lomu. Návštěvní trasa vede mezi jednotlivými klecemi po dřevěné stezce s rozšířenými pozorovacími místy.

Zdejší expozici si oblíbí jistě nejenom děti ale i dospěláci. V areálu se nachází také dětské hřiště s houpačkami a skluzavkou.

 • Otevřeno: květen až září - denně kromě pondělí (každé úterý komentovaná prohlídka při krmení 19.30–20.30)
 • Vstup zdarma.
 • Bezbariérový přístup.
 • Nedaleko areálu se dá zaparkovat.

K vidění je zde například výr velký, sova pálená i naprostá rarita puštík bělavý.

Výr velký (Bubo bubo) je z čeledi puštíkovitých. Zasloužil si přezdívku „král noci“ a jedná se o jednu z největších sov. Jednoznačným určovacím znakem jsou jeho uši. Ve volné přírodě se dožívá 20 let, v zajetí až 70 let. Raritou je, že dokáže otočit hlavou téměř o 360°, má prakticky neomezené zorné pole. V České republice je dle vyhlášky č. 395/1992 Sb. zvláště chráněn jako ohrožený druh.

Sova pálená je nejrozšířenější druh sovy z čeledi sovovitých. Je středně velká a charakteristická srdcovitým závojem kolem očí. Sova pálená je tichý noční lovec. Její dokonale vyvinutý sluch jí umožňuje naprosto přesně zjistit polohu kořisti i v absolutní tmě. V Červeném seznamu ČR je vedena v kategorii EN – druh ohrožený.

Puštík bělavý je noční pták z čeledi puštíkovitých. Po výru velkém se jedná o naši druhou největší sovu. Obličej je okrouhlý, oči černohnědé. Ještě koncem 18. století byl na Šumavě poměrně hojně běžným dravcem. Ve dvacátých letech dvacátého století ovšem jeho počet začal upadat a v třicátých letech minulého století již byla tato sova na české, ale i rakouské a německé straně Šumavy pokládána za vyhubenou. V roce 1995 byl do šumavských hvozdů uměle vysazen.

Jelení zvěř

Poznat život jelenů, vidět je na vlastní oči v jejich přirozeném prostředí nabízí návštěvnické centrum Kvilda, které bylo otevřeno 19. srpna roku 2015. Energeticky pasivní dům s rekuperací vzduchu a technologiemi příznivými k životnímu prostředí. V unikátní budově centra se můžete seznámit především se životem jelena. Vedle budovy se rozprostírá dětské hřiště.

 • Otevřeno: celoročně
 • Areál celého návštěvnického centra je přístupný zdarma.
 • Bezbariérový přístup.
 • Nedaleko placené parkoviště.

Pro turisty je zde možnost prohlédnout si zblízka jeleny i laně, v zimě dokonce v přezimovací obůrce celé tlupy. Velkým lákadlem je jistě naučná stezka uvnitř devítihektarového areálu, která seznamuje se stopami jelenovitých, prasete divokého a některými místními stromy a rostlinami. V nabídce jsou celkem tři pozorovací místa. Na pozorování jelenů si musíte termín předem rezervovat.

Návštěvnické centrum Kvilda seznamuje návštěvníky s jelenem evropským, který je nositelem neoficiálního titulu „král lesa“. Jelen evropský patří mezi nejmohutnější zástupce své čeledi. Jelen je naší největší spárkatou zvěří.

Pokud se rozhodnete navštívit Kvildu, pak si u nás zajistěte ubytování Šumava.

Vlčí výběh

Návštěvnické centrum Správy národního parku Šumava Srní poskytuje možnost podívat se na unikátní interaktivní expozici a vlčí výběh. Expozice prezentuje i další šelmy Šumavy. Kromě shledání s vlky na živo, se s nimi můžete setkat i prostřednictvím videa a audiozáznamů.

Nad výběhem s rozlohou přibližně tři hektary je instalována cca 300 metrů dlouhá dřevěná lávka vyvýšená 3 – 4 m nad terénem, s pozorovacími přístřešky. Stranou od výběhu vede naučný okruh, seznamující návštěvníky se stopami šelem Šumavy a některými lokálními stromy a rostlinami.

Také zde je pro rodiče s dětmi připraveno hřiště vedle budovy.

 • Otevřeno: celoročně (kromě dubna)
 • Areál celého návštěvnického centra je přístupný zdarma.
 • Bezbariérový přístup (doporučena je asistence).
 • Nedaleko placené parkoviště.

Vlk obecný (Canis lupus) je velká psovitá šelma. Nejvýznamnějšími vlčími smysly jsou čich a sluch. Čich je mnohonásobně lepší než u člověka. Od začátku 18. století jeho početnost u nás klesla, až byla zcela vyhubena. V České republice se začal vlk nanovo objevovat od roku 1994.

Pstruhová líheň

25 kilometrů západně od Prachatic se nachází nejvýše položená rybí líheň v České republice Borová Lada. Její poloha je 900 metrů nad mořem. Samotná prohlídka líhně probíhá zpravidla s odborným výkladem, při kterém získáte informace o chování pstruhů i dalších geneticky původních druhů ryb. Úsek v exteriéru pstruhové líhně vytvářejí čtyři venkovní bazénky, kde jsou uchovávány ryby před umělým výtěrem.

Kromě pstruha obecného, jsou zde zastoupeny i další druhy ryb: lipan podhorní, mník jednovousý, střevle potoční, vranka obecná, mihule potoční.

 • Otevřeno: dle termínů v Programu pro veřejnost. Po domluvě se správcem je možné si domluvit i mimosezónní prohlídky.
 • Vstupné: dle aktuálního ceníku.
 • Můžete využít placená parkoviště v Borové Ladě.

Pstruh obecný (Salmo trutta) je sladkovodní ryba z čeledi lososovitých. K jeho typickým znakům patří tuková ploutvička, nažloutlé zbarvení boků, červené a černé tečky a ocasní ploutev bez teček.

Stanice pro handicapovaná zvířata

Byla postavena nedaleko Klášterce u Vimperka k záchraně postižených a nemocných divokých zvířat. Posláním stanice je také ekologická výchova návštěvníků.

V hlavní budově voliér, které jsou přizpůsobeny handicapované zvěři, se nachází například projekční místnost k environmentálnímu vzdělávání, izolaci nebo pro odchovávání myší. Druhou budovou je základna s ošetřovnou, přípravnou a sklady krmiv, kanceláří obsluhy a klubovnou. Třetí částí je rehabilitační rozletová voliéra, sloužící pro zesílení fyzické kondice vyléčeného zvířete před jeho vypuštěním do volné přírody.

 • Otevřeno: od dubna do října každou středu (kromě státních svátků). Prohlídky jsou možné pouze v doprovodu zaměstnance záchranné stanice a to v 11:00 a v 13:00 hodin.
 • Vstup zdarma.
 • Bezbariérový přístup.

Výlet pro děti

Fauna Šumavy

Horská Kvilda ubytování