fbpx
tel. 777 55 66 82  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zvířata

co běhá, létá a plave na Šumavě

Pro rybaření na území CHKO Šumava se neobejdete bez rybářského lístku a povolenky od správy parku. Sídlo najdete ve Vimperku. V některých částech Šumavy platí celostátní povolenka. Šumavské vody nabízí pestrý rybí svět: pstruh obecný potoční, pstruh americký duhový, lipan podhorní, mník jednovousý, střevle potoční, vranka obecná, mihule potoční, siven americký a lipan podhorní, candát, ale také kapr, štika, okoun, mník, sumec a další.

Vyhledávanými místy rybářů je řeka Křemelná, Úhlava, Otava a Vltava, pak také Lipenské jezero. Dále rybníky Volary, Mollerovský rybník a rybník Mnich. Turisty oblíbené místo je pak Borová Lada.

Než se vydáte na rybolov, nezapomeňte si rezervovat: ubytování Šumava.

Seznamte se s některými vodami

Křemelná

Křemelná je šumavská řeka v okrese Klatovy. Pramení na Šumavě pod Pancířem, protéká NP Šumava a vlévá se do Otavy u Čeňkovy pily. Délka 30,3 km, plocha povodí 171,6 km². Společně s Vydrou je zdrojnicí řeky Otavy. Možné je rybařit pouze na povolenku vydanou správou NP. Na rybářském revíru Křemelná lze lovit pouze na umělou mušku, lov přívlačí je zakázán. Na řece je všeobecný zákaz lovu od 1. září  do 15 dubna.

Otava, Úhlava a Vltava

Řeky spadají pod JčÚS ČRS. Bez splnění několika náležitostí nemůže být vydána povolenka k rybolovu. Proto je dobré si na webových stránkách přečíst podmínky pro její výdej.

Pstruhový revír Otava 6 patří od roku 2017 Klatovskému rybářství a.s. Nabízejí:

  • Jednodenní Typ „A“ - režim chyť a pusť
  • Jednodenní Typ „B“ – režim ponechání jedné ulovené ryby

Lipenské jezero

Rozkládá se na ploše 4870 ha. Lipenská přehrada je význačným místem pro sportovní rybolov. Rybaření na Lipně je celoroční. Je třeba povolenka. Přehrada nebyla nikdy vypuštěna, proto se v ní pohybují ryby větších rozměrů.

Rybníky Volary

Rybníky najdete blízko stejnojmenného města na hranici národního parku Šumava. Jedná se o soukromý revír v okrese Prachatice. Dva na sebe navazující rybníky o rozloze 1,6 ha s hloubkou 1 3 m., Rybolov 24 hodin.

Od sezóny 2017 je rybaření pouze pro členy klubu. Najdete zde: kapra, amura, lína, štiku, candáta, jesetera, bílou rybu, úhoře říční, marénu a vyzu velkou.

Rybník Mnich a Mollerovský

Rybník Mnich má rozlohu 11 ha a najdete ho jen pár metrů od netolického náměstí. Mollerovský rybník má 2 ha.  Nachází se nedaleko nad  Netolicemi. Oba rybníky patří k revíru Bezdrevký potok 2. Povolenky vydává Český rybářský svaz, MO Netolice. Na rybnících je povoleno sportovní rybaření.

Borová Lada

Pstruhová líheň Borová Lada je jedinečný projekt národního parku Šumava. Její poloha je 900 metrů nad mořem, což je o mnoho více, než je možné pstruhy chovat. Byla založena v roce 1997. Mohou ji navštěvovat turisté a spolu s odborným výkladem tak získat informace o těchto rybách.

Seznamte se s některými rybami

Mník jednovousý

Mník jednovousý je zástupcem treskovitých ryb. Liknavá ryba se během dne skrývá ve spleti vodních rostlin nebo pod břehy. Mník jednovousý vyhledává sektory s dobře prokysličenou a čistou vodou. Dospělí mníci se živí rybami, korýši a hmyzem, mladí jedinci žerou larvy hmyzu a drobné korýše. Na lov vyrážejí za soumraku nebo ranního úsvitu. Samice jsou mimořádně plodné - kladou až 800 tisíc jiker.

Lipan podhorní

Patří do čeledi lososovitých. Tělo je štíhlé, hlava malá s drobnými ústy. Typickým znakem lipanů je výrazně vyvinutá hřbetní ploutev, která je u samců větší než u samic. Ocasní ploutev je vidlicovitě vykrojená, tuková ploutvička. Ploutve má duhově zbarvené. Šupiny v řádcích.

Candát (obecný)

Patří do čeledi okounovitých. Má dvě hřbetní ploutve, první z nich je ostnitá a oddělena od druhé.

Candáti vyhledávají pokojné vody. Náleží k tzv. ušlechtilým druhům ryb, proto je u něj zákonem stanovena minimální lovná délka. Tření candátů probíhá od dubna do června na písčitých mělčinách a štěrkových náplavech. Samice klade jikry do mělkých prohlubenin, plůdek hlídá samec.

Kapr (obecný)

Kapr obecný je sladkovodní paprskoploutvá ryba z čeledi kaprovití. Čeleď kaprovitých je jednou z nejpočetnějších rybích čeledí, můžeme se s ní setkat po celém světě. Podle ošupení rozeznáváme tři podoby rybničních kaprů - šupináče, lysce a naháče. Názvy všech tří napovídají o jejich vzhledu.

Štika (obecná)

Je z čeledi štikovitých. Obývá tekoucí, stojaté a ve výjimečných případech i slané vody. Samice jsou mohutnější než samci, některé exempláře mohou vážit 25 kg a více.

Zbarvení štiky je nestálé, mění se podle umístění tak, aby co nejvíce splývala s okolím.

Krajinný ráz Šumavy

Obojživelníci na Šumavě

Mapy Šumavy