fbpx
tel. 777 55 66 82  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zvířata

co běhá, létá a plave na Šumavě

Tlející dřevo v bezzásahových lesích ve svých útrobách nabízí útočiště hodně vzácným druhům hmyzu. Některé se nevyskytují nikde jinde na světě, jen v šumavských rašeliništích. Žel, některé druhy hmyzu nejen na Šumavě vymírají.

Ve středověku našli naši předkové na Šumavě rašelinu. Využívali ji pro stlaní dobytka, na topení a později pro její léčivé účely a pro libou chuť v destilátech. Na okrajích rašelinišť začaly žrát housenky žluťáska borůvkového vlochyni. Ve 20. století nastala změna. Přestali jsme kosit krajinu, pást dobytek a začali jsme Šumavu vysídlovat. Začali jsme ji využívat spíše k rekreaci a stavění sídlišť. Posledních sto let se díky tomu mění podmínky a žluťásek borůvkový vymírá.

Po 2. světové válce bylo využívání Šumavy dosti omezeno a rdesnové louky začaly díky množícímu se hmyzu kvést. Stopku přinesla intenzita meliorace, asfaltování, betonování a stavění. Mnoho hmyzu bylo závislých na tradičním lidském hospodaření, proto je v dnešní době již nenajdeme. Přestože hmyz postupně vymírá, stále je na Šumavě mnoho druhů k vidění.

Jaký hmyz můžeme v současnosti na Šumavě najít? Mezi unikáty, které jsou doma pouze na Šumavě, patří střevlík Pterostichus pumilio. Dalším druhem hmyzu typickým a výrazným pro Šumavu je vzácný střevlík nepravidelný (Carabus irregularis), kovařík Danosoma fasciata a roháček bukový. Další hmyz zastupuje mravenec lesní, hubící velké množství lesních škůdců. Pak je hojně rozšířený přástevník medvědí a dětmi oblíbené slunéčko sedmitečné. Z řádu motýlů můžeme vyjmenovat tři zástupce. S babočkou kopřivovou se můžeme setkat od jara do podzimu, poté přezimovává. Dalším krásným, rozšířeným motýlem na Šumavě je babočka admirál. Vidíme ji na podzim v zahradách na zralém ovoci. Přezimovává výjimečně - ve sklepech. Na okrajích lesů, na louce a u okrajů lesních cest můžeme zahlédnout hnědáska jitrocelového. Na rozdíl od ostatních hnědásků není u nás tento druh ohrožen.

Nicméně nejznámějším a nejmedializovanějším hmyzem na Šumavě je lýkožrout, o kterém si můžete přečíst v článku Šumava a lýkožrout.

Každý z nás vnímá přírodu jinak a má na ni jiné požadavky. V jednom se ovšem jistě shodneme všichni: pokud se negativním vlivům dokážeme úspěšně bránit, hmyz, rostliny a další zvířata nebudou vymírat.

 

obojživelníci  Šumava

ubytování Šumava