fbpx
tel. 777 55 66 82  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zvířata

co běhá, létá a plave na Šumavě

Během léta můžete v Borových Ladech na Šumavě navštívit největší soví voliéru v České republice. Nad hlavami vám budou poletovat různé druhy sov, což je zážitek, který si nesmíte nechat ujít. Skrytý a noční způsob života sov téměř neumožňuje, aby mohly být pozorovány ve volné přírodě. Vy nyní máte jedinečnou příležitost sledovat je a dokonce několik druhů najednou.

Read more

Lýkožrout

Není snad mediálně známějšího brouka, snad jen s výjimkou brouka Pytlíka, než je lýkožrout. A není asi místo, které by bylo v České republice tolik zasaženo jeho invazí, jako je právě Šumava.

Kůrovec, neboli lýkožrout smrkový, patří do velmi bohaté a početné rodiny čeledi kůrovcovitých, který má asi pět tisíc druhů. V českých zemích bylo objeveno a rozpoznáno 106 druhů a přímo na Šumavě 26. Mezi nejčastěji se vyskytujícími druhy lýkožroutů jsou tyto:

Read more

Obojživelníci patří mezi živočichy, kteří jsou civilizačními vlivy snad nejvíce postiženi. Vyhovující podmínky pro rozmnožování i přežití nacházejí na Šumavě podél toku Mladíkovského potoka. Obojživelníky Šumavy prezentuje silně ohrožený mlok skvrnitý, který se vyskytuje v západní části. Dále je to čolek horský žijící i ve vrcholových partiích.

Read more

Tlející dřevo v bezzásahových lesích ve svých útrobách nabízí útočiště hodně vzácným druhům hmyzu. Některé se nevyskytují nikde jinde na světě, jen v šumavských rašeliništích. Žel, některé druhy hmyzu nejen na Šumavě vymírají.

Read more

Na základě průzkumu z 80. let 20. století lze předpokládat, že na území CHKO a NP Šumava žije přes 140 druhů ptáků. Toto území bylo vyhlášeno Evropsky významnou lokalitou v rámci soustavy Natura 2000, která chrání nejcennější přírodní stanoviště s cílem zachovat přírodní prostředí pro ty živočišné a rostlinné druhy, které už z velké části Evropy vymizely.

Read more

Šumavský národní park pro milovníky zvířat přibližuje život vybraných druhů v rozsáhlém projektu: Zoologický program, který skýtá následující návštěvnická centra:

Read more

Šumava je součástí čtveřice českých národních parků a vzhledem ke zvláštním podmínkám i ochraně zde můžete vidět to, co se vám jinde ve volné přírodě jen tak nepodaří. Chcete-li tedy zažít trochu divočiny, aniž byste se vydali za hranice naší vlasti, neváhejte a navštivte Šumavu, rozhodně má co nabídnout.

Read more

Pro rybaření na území CHKO Šumava se neobejdete bez rybářského lístku a povolenky od správy parku. Sídlo najdete ve Vimperku. V některých částech Šumavy platí celostátní povolenka. Šumavské vody nabízí pestrý rybí svět: pstruh obecný potoční, pstruh americký duhový, lipan podhorní, mník jednovousý, střevle potoční, vranka obecná, mihule potoční, siven americký a lipan podhorní, candát, ale také kapr, štika, okoun, mník, sumec a další.

Read more

A to je všechno