fbpx
tel. 777 55 66 82  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Voda, potoky, řeky

a ostatní co teče

Šumava oplývá krásnou přírodou a k té neomylně patří kromě lesů a kopců rovněž řeky. Řada z nich má velmi zajímavou historii, o níž jste dost možná doposud netušili!

 

Blanice

Blanice je přítokem Otavy. Jde o dvacátou šestou nejdelší řeku v České republice s celkovou délkou toku okolo devadesáti čtyř kilometrů. Řeka pramení v Želnavské hornatině. Těší se bohaté historii – povodím Blanice vedla solná stezka, kterou lidé využívali již v předhistorické době. Ve středověku se navíc na Blanici rýžovalo zlato. V současné době je Blanice řekou s největší populací perlorodky říční v tomto státě.

Chodská Úhlava

Chodská Úhlava je přítok Úhlavy. Jde o poměrně krátkou řeku s délkou toku pouhých sedmnáct kilometrů. Řeka pramení v Královském hvozdu.

Křemelná

Křemelná má délku třicet kilometrů a pramení v Železnorudské hornatině. Z velké části protéká opuštěnou krajinou hornatým územím a jde tak o řeku, na jejímž břehu nenajdete žádné obytné stavby. Na soutoku s Vydrou najdete známou Čeňkovu pilu s malou vodní elektrárnou. Křemelná má zachované přirozené řečiště s množstvím vzácných rostlin a živočichů, mezi nimi i vydru říční a ledňáčka.

Menší Vltavice

Menší Vltavice velikostí odpovídá svému názvu – délka toku činí jenom šest kilometrů. Řeka pramení v rakouské části Šumavy. Využívá se k odebírání pitné vody pro oblast Vyššího Brodu a blízkého okolí. Jejím údolím prochází naučná trasa Opatská stezka.

Otava

Otava se s délkou toku sto jedenáct kilometrů řadí k větším šumavským řekám. V Písku ji přemosťuje nejstarší dochovaný kamenný most v České republice, který byl postaven již ve třináctém století. Na březích Otavy se v minulosti rýžovalo zlato. Jde o velmi oblíbenou řeku mezi milovníky vodáctví.

Řezná

Řezná pramení v přírodní rezervaci Prameniště a je úctyhodných sto šedesát devět kilometrů dlouhá. Kromě České republiky protéká rovněž Německem.

Studená Vltava a Teplá Vltava

Další česko-německou řekou je Studená Vltava. Délka jejího toku je dvacet čtyři kilometrů. Studená Vltava se vlévá do Teplé Vltavy s délkou toku přes padesát čtyři kilometrů.

Úhlava

Řeka Úhlava má délku toku sto čtyři kilometrů. Pramení na svazích hory Pancíř. Obdobně jako Otava je oblíbená mezi vodáky, především její horní a dolní tok.

Volyňka

Volyňka pramení na svahu Světlé hory a její délka toku je čtyřicet šest kilometrů. V devatenáctém století na ní lidé postavili Světlohorskou nádrž, která fungovala jako zásobárna vody pro splavbu dřeva. Jde o další šumavskou řeku využívanou vodáky.

Vydra

Vydra společně s Křemelnou vytváří Otavu. Délka jejího toku je dvacet tři kilometrů.

Všechny tyto řeky se nacházejí v krásné přírodě, jíž je radostí cestovat. Jestli se tedy věnujete vodním sportům či turistice, vydejte se na výpravu hluboko do srdce Šumavy a budete mít možnost je vidět na vlastní oči.