Šumavská jezera patří mezi přírodní památky, které si nesmíte nechat ujít. Všechna jezera na Šumavě jsou ledovcového původu. Jejich vznik se datuje do konce třetihor, kdy změna klimatu způsobila tání ledovců. Při tání sestupovaly ledovce po svahu hor a sunuly před sebou větší i drobnější kameny.
Nahrnutá masa vytvořila v údolí hory hráz, nazývá se morénový val. Po roztátí ledové masy morénové valy zadržely vodu. V současné době už voda v jezerech nepochází pouze z ledovce, ale je doplňována přítoky i spodními prameny. Pokud chcete na vlastní oči vidět dílo, které příroda vytvořila za dávných časů, nebudete zklamaní. Udělejte si výlet k těmto šumavským unikátům, které jinde v republice nenajdete.
Na Šumavě je celkem 8 ledovcových jezer, tři z nich leží na Bavorské straně. Blíže se seznámíme s českými jezery.
Černé jezero
Je největší z jezer, leží blízko Železné Rudy. Najdete ho na úbočí Jezerní hory. Nejlépe je se k němu vypravit ze Špičáckého Sedla. Dostanete se k němu pěšky po turistické značce. Jezero je nejen největší, ale i nejhlubší. Odborné prameny uvádí rozlohu 18,4 ha, hloubku přibližně 40m. Nachází se v něm vzácná vegetace – šídlatka jezerní a v okolí ohrožení živočichové – tetřev hlušec, sýc rousný, datlík tříprstý a rys ostrovid. Svůj název získalo pravděpodobně odrazem hustých tmavých lesů v okolí. I zde se negativně podepsala činnost člověka, díky kyselým dešťům byla voda jezera okyselena, což vedlo k poklesu druhové pestrosti živočichů, později zde byly uměle vysazovány některé druhy ryb, které však díky kyselé vodě nepřežily. Nyní dochází k pomalé regeneraci vody v jezeře. V současné době slouží jako retenční nádrž pro malou vodní elektrárnu v Hamrech. Voda z jezera odtéká do Vltavy a Labe, poté do Severního moře.
Čertovo jezero
Leží přibližně 4 km od Železné Rudy, taktéž na úbočí Jezerní hory. Dostanete se k němu po červené turistické značce od Černého jezera. Cesta k jezeru má trochu obtížnější terén (pokud jdete s dětmi, zkušení turisté radí jít trasu opačným směrem), podívaná ale potom stojí za to. Rozlohou je druhé největší šumavské jezero. Prameny uvádí rozlohu 10,4 ha a hloubku okolo 37 m. Voda z něj odtéká do Dunaje a Černého moře. Okolí Černého a Čertova jezera bylo prohlášeno v roce 1911 za rezervaci, majitelem panství knížetem Hohenzollernem. K jezeru se váže lidová pověst, v jezeře je utopen čert s přivázaným kamenem na ocase od dívky, kterou chtěl stáhnout do pekla. Přitom vyryl dolinu, ve které vzniklo jezero. Dodnes se údajně z jezera vynořují prapodivné postavy a skřeti. Jestli je to pravda? Přijeďte a posuďte sami. Černé a Čertovo jezero je propojené turistickou trasou, výborný tip na celodenní výlet. Přijeďte se pokochat nedotčenou šumavskou přírodou.
Prášilské jezero
Nachází se na úbočí Polední hory, přibližně 5 km od Prášil. Odborná literatura udává hloubku 15 m. Pod jezerem se nachází tzv. Stará jímka – bažina, pozůstatky starého jezera, které zarostlo. Jezero má rozlohu 3,7 ha. Vody z jezera směřují do řeky Křemelné, postupně do Otavy, Vltavy a ta se vlévá do povodí Labe. Z historických pramenů se lze dočíst, že se zde událo neštěstí. V roce 1927 se zde utopil student Ottokar Kareis, jako vzpomínka na tragickou událost je zde umístěn pomník.
Jezero Laka
Najdete ho na úpatí hory Plesná, přibližně 11 km od Železné Rudy. Je nejmenší z jezer na Šumavě, zaujímá plochu 2,78 ha. Je napájeno potůčky a díky rostoucí vegetaci plují na hladině ostrůvky tvořené převážně rašelinou. Po cestě narazíte na další šumavskou památku, osadu Nová Hůrka, dříve zde ležela vesnice se sklárnou a brusírnou zrcadel, mlýnem a pilou. Později byla využita jako místo pro vojenskou posádku, v současné době se zachovalo několik původních budov z vesnice. Voda odtéká do Křemelné, dříve část odtékala do sklárny ke strojům, na bývalé osadě Hůrka.
Plešné jezero
Jezero zaujímá polohu pod horou Plechý, rozloha se uvádí 7,6 ha, průměrná hloubka 8,1 m. Obehnáno je kamenitým břehem. Výlet můžete začít z parkoviště v Nové Peci a dojdete k němu po zelené turistické značce nebo z osady Jelení. Cestou uvidíte Schwarzenberský plavební kanál a kamenné moře. Máte na výběr mezi asfaltovou pohodlnější cestou a tzv. Jezerní stezkou, která je malinko obtížnější. Dříve jezero sloužilo jako retenční nádrž pro Schwarzenberský plavební kanál. Udělejte si výlet k jezeru, které je obehnáno hustými lesy, po cestě můžete obdivovat úchvatnou šumavskou krajinu.