Šumava, to je nejen úchvatná příroda, turistika a zimní radovánky, ale i historie. Zpestřete si pobyt návštěvou některého zámku nebo hradu.
Hrad Kašperk
Založil ho v roce 1356 Karel IV., je nejvýše položeným královským hradem v Čechách. Byl postaven především za účelem ochrany nedalekých zlatých dolů, Zlaté stezky jdoucí z Bavorska do Čech a také k zajištění zemské hranice. V 2. polovině 16. století začal upadat, v roce 1617 jej král Matyáš prodal městu Kašperské Hory, už tehdy ve špatném stavu. Od poloviny 19. století se začalo na hradě s rekonstrukcemi. Hrad je označován také za strašidelný a váže se k němu spoustu strašidelných příběhů, leží přibližně 2,5 km severovýchodně od Kašperských Hor. Určitě stojí za výlet.
Hrad Rabí
Dle historických pramenů vznikl hrad nejspíše v roce 1380, v době Lucemburků, z tohoto roku je známa i první zmínka o hradu. Ke konci 14. století započala ekonomická krize, slábl vliv katolické církve a současně docházelo k pnutí mezi králem a panstvem. V řadách šlechtických rodů zavládly obavy a započaly opevňovat svoje sídla. V 15. století se husitským vojskům podařilo hrad Rabí dvakrát dobýt. K hradu Rabí se váže jedna historická zajímavost, Jan Žižka před jeho branami přišel o druhé oko. Vlastníci hradu za svou věrnost Zikmundovi Lucemburskému dostali finanční vyrovnání, díky němu byl hrad opraven. Nejvýznamnějšími majiteli byl rod Švihovských z Rýzmberka. V polovině 18. století hrad poznamenal požár, shořely dřevěné části. V osmdesátých letech 20. století začaly opravy hradu, postupně je hrad opravován dodnes. Hrad najdete přímo v Rabí, přibližně 9 km severovýchodně od Sušice. Výlet k hradu si můžete naplánovat jak autem, vlakem a autobusem, tak i pěšky po turistických značkách a na kole.
Hrad Nové Hrady
První dochovaná informace o hradu je z roku 1279, kdy byl hrad vlastněn Vítkovcem Ojířem, předpokládá se, že vnikl v první polovině třináctého století. Je obklopen říčkou Stropnicí a Novohradským potokem. V roce 1359 hrad kupují Rožmberkové, patřil mezi jejich největší majetky. Za dob husitských válek byl hrad vypálen, co se nepodařilo zničit ohni, to dovršilo v roce 1590 zemětřesení. Hrad byl velmi poškozen a rozhodovalo se o jeho stržení. Nakonec byl stržen pouze částečně a opraven podle italského architekta Canevalle. V roce 1611, po smrti Petra Voka, hrad získali pánové ze Švamberka, obléhala ho císařská vojska a v roce 1619 byl dobyt. Generál Karel Bonaventura Buquoy dostal hrad v roce 1620 darem od císaře, zanedlouho byl však zastřelen a na hrad přesídlila jeho manželka Marie Magdalena. Nechala zde na Novohradském náměstí vybudovat rezidenci a hrad již neměl rezidenční úlohu. Sloužil k ubytování úředníků i jako lesní správa. Ke konci druhé světové války hrad obsadila Rudá armáda. Poslední Buquoy Karel Jiří byl usvědčen z kolaborace, majetek mu byl zabaven a hrad připadl státu. Sloužil k různých účelům, jako expozice skla, kulturní středisko, byty i jako lidová škola umění. V roce 2002 je v majetku Národního památkového ústavu. Hrad se nachází na skalnatém výběžku nad řekou Stropnicí. K hradu se pohodlně dostanete autem, využít můžete placené i neplacené parkoviště.
Zámek Český Krumlov
Patří mezi naše nejvýznamnější památky, je zapsán v Seznamu památek světového kulturního a přírodního dědictví Unesco. Hrad je vystaven nad řekou Vltavou a potokem Polečnice. Historie se datuje do 13. století, kdy byl postaven pány z Krumlova. O rozšíření se postaral Petr z Rožmberka, postavil tzv. Horní hrad. V období čtyřicetileté války byly oba hrady propojeny. Roku 1602 změnil vlastníka, hrad přešel do rukou Habsburkům. V roce 1940 byl obsazen gestapem. Od roku 1945 přešel do rukou státu. Komplex je složen z pěti nádvoří, okolo se nachází čtyřicet budov. K zámku patří i rozsáhlá zahrada. V létě zde probíhají divadelní představení na unikátním otočném hledišti. Hradní komplex se řadí k nejrozsáhlejším v Evropě. Hrad najdete v centru Českého Krumlova, nemůžete ho vynechat ze seznamu výletů.
Hrad Vimperk
Hrad je vystaven na starším hradišti, zakladatelem byl zvíkovský purkrabí Purkart z Janovic, datuje se do 2. poloviny 13. století. Od 14. století byl hrad majetkem vladyků ze Sulevic. V roce 1479 byl hrad a městečko spojeno a opevněno v jeden celek. Jako obrana slabého místa hradu byla vystavena pevnůstka Haselburg. V roce 1494 přestavěl rod Malovců z Chýnova hrad na zámek. V 17. století byl zámek barokně inovován Volfem Novohradským z Kolovrat. V roce 1857 zachvátil zámek požár, kdy byly také realizovány poslední úpravy majitelem z rodu Schwarzenbergů. Roku 1948 bylo majitelem zámku město, v roce 1991 byl zakoupen Ministerstvem životního prostředí. V roce 2010 byl zapsán jako národní kulturní památka. Zámek je dostupný autem, autobusem, vlakem, na kole i pěšky.
Hrad Rožmberk nad Vltavou
První dohledatelný záznam je z první poloviny 13. století, byl vystavěn jako rodové sídlo Rožmberků. Komplex je původně složený z Horního a Dolního hradu. Horní hrad byl přebudován na letní sídlo, Dolní hrad byl upraven postupně do renesančního a později do novogotického stylu. Rod Buquoy Dolní část přebudoval na muzeum přístupné veřejnosti. Hrad najdete nad městem Rožmberk nad Vltavou.
Vodní hrad Švihov
Ve 12. století na místě hradu byla vybudována tvrz, ta byla později opuštěna, dochoval se pouze kostel sv. Jiljí. Na jejím místě byla vystavena nová tvrz, tu dobyla táborská a sirotčí vojska. Roku 1480 tvrz strhla. Na původním místě byl v roce 1491 vybudován hrad do podoby jihoněmecké gotiky. Přibližně v roce 1530 majitelé zrealizovali opevnění a výzdobu. Hrad se během 17. století dostal do špatného stavu, dokonce v 18. století posloužil jako sýpka a sklad. První rekonstrukce se dočkal až v roce 1925, největší přestavba proběhla roku 1949. Hrad stojí ve městě Švihov, v okrese Klatovy.
Hrad Velhartice
Hrad byl postaven Buškem z Velhartic na počátku 14. století. V 15. století se hrad rozrostl. Válečná doba v 17. století se na Velharticích podepsala, byl poškozen a následně opraven. Obdivovat na tomto hradu můžete zajímavou hradní architekturu. K převládajícím prvkům se řadí zřícenina starého gotického paláce (Rajský dům) a věž Putna, která sloužila k obraně, obě stavby spojuje mohutný most. Hrad je postaven nad levým břehem řeky Ostružná, v obci Velhartice.
Tvrz Žumberk
Původně gotická tvrz byla na počátku 17. století zrekonstruována do renesanční podoby. Později již zde šlechta nesídlila a tvrz chátrala a byla využívána k jiným účelům. Tvrz najdete přímo v obci Žumberk.
Zámek Chanovice
Původně zde byla ve 13. století postavena tvrz, v roce 1717 tvrz zakoupili Rumerskichové a přestavěli ji na barokní zámek. Roku 1811 přešly Chanovice do rukou rodině Becherů, zámek přestavěli do dnešní podoby. Zámek můžete navštívit v obci Chanovice, v jihozápadní části.
Zámek Horažďovice
Zámek stojí ve městě Horažďovice, první zmínka o obci je z roku 1251. Původně tvrz, která vnikla zároveň s opevněním města, byla později přestavěna do renesanční a barokní podoby. Dominantou je sál s jedinečnou freskovou výzdobou.
Zámek Bystřice nad Úhlavou
Prvotní historický zápis je z roku 1339, kdy zde stála tvrz jako prvek středověké obrany. Na konci 15. století byl v majetku tehdejšího významného rodů Kočů z Dobrše. Rod Hohenzollern – Sigmaringen zámek nákladně zrekonstruoval do pseudogotického stylu. Po roce 1945 byl využíván jako policejní stanice, vojenský lazaret a dokonce jako ústav pro mentálně postižené. Zámek je postaven přímo v obci Bystřice nad Úhlavou.
Zámek Klenová
Vznik původního hradu se datuje do 13. století, v 15. století byl vlastníkem Jiřím Harantem z Polžic a Bezdružic renesančně přebudován. Postupem času chátral a ve špatném stavu ho v 19. století koupil hrabě Thannhausen, díky němu byl opraven a přestavěn v novogotický zámek. V okolí byly zbudovány hospodářské budovy. Z hradu se můžete pokochat výhledem na centrální Šumavu. Zámek leží přibližně 13 km od Klatov, 2 km od obce Janovic nad Úhlavou.
Zámek Kratochvíle
Zámek navrhl italský architekt Baltazar Maggi. Dle jeho plánů ho postavil Vilém z Rožmberka v letech 1583–1589. Majitel Petr Vok ho z důvodu finanční tísně prodal císaři Rudolfu II. Roku 1719 připadnul Schwarzenbergům, v roce 1922 byl hrad zestátněn. K zámku patří i krásná zahrada. Zámek je umístěn přibližně 2 km od města Netolice.
Tvrz Drslavice
Tato mohutná tvrz na svahu mírného kopce vznikla pravděpodobně na sklonku 14. století. Postavit ji nechali vladykové z Drslavic, poté byla v držení Wolfa Wiennara, přes Viléma z Rožmberka po Eggenbergy a Schwanzerbergy. V roce 1619 vyhořela, v 18. století sloužila jako sýpka. Od roku 1931 je v majetku rodiny Švejdů, poslední majitel, bývalý vojenský stíhací pilot, Zdeněk Švejda, postupně tvrz rekonstruuje. Osobně doporučujeme prohlídku, na stavbu tvrze můžete sami přispět nákupem skvělé Troškovy Hoštické medoviny.