Dovolená na Šumavě nabízí nejen krásné scenérie, úchvatná přírodní díla, srdečné lidi a místní speciality, ale i historické památky, které jsou dílem člověka. Tyto stavby vždy lákaly pozornost. Jsou neoddělitelnou součástí kulturního bohatství. Dávají jedinečnou možnost nakouknout do historie technického vývoje.
Můžeme obdivovat důvtip předků při budování takových staveb. Ve své době představovaly vrchol technického vývoje. Pobyt v tomto koutu republiky nabízí spoustu kvalitního ubytování. Ať už se rozhodnete strávit pobyt turistikou, wellness nebo rodinnou dovolenou s dětmi, rozhodně tyto památky zařaďte do svého programu.
Technické památky, které na Šumavě stojí za podívanou
Schwarzenberský plavební kanál – jak už název vypovídá, kanál sloužil pro dopravu dřeva ze Schwarzenberských lesů. Je dílem ing. Josepha Rosenauera, který se stal i prvním ředitelem knížecí plavby. Stavba započala koncem dubna roku 1789. Kanál měřil 39,9 km a později byl prodloužen na 52 km. Stavba vypukla přibližně 4 km od osady sv. Tomáše. Dřevo se plavilo až za hranice republiky do Vídně. Plavba dřeva se zde provozovala 100 let, ukončena byla v roce 1892. Plavební kanál, směr do Čech, byl využíván až do roku 1961. Výstavba kanálu znamenala obrovský rozkvět pro zdejší kraj, vznikaly nové obce. Byl zásobován šumavskými potoky. Naučná stezka podél kanálu je 9 km dlouhá, začíná od parkoviště na Jeleních Vrších, příjemnou túrou se dostanete do Raškova nad Novou Pecí. Těšit se můžete i na ukázku plavení dřeva. Památku při plánování pobytu rozhodně nevynechejte. Terén není náročný, je vhodný pro cyklisty, pěší turistiku, v zimě pro běžkaře, ale i handicapované občany. Výlet zvládnou i děti.
Vchynicko-Tetovský plavební kanál – dalším počinem J. Rosenauera je tento kanál. Stavba započala v roce 1799. Jeho úkolem bylo splavit dřevo z vysokých poloh šumavských lesů do vnitrozemí. Stál na území Schwarzenbergů. Byl propojením Vydry a Křemelné. Od roku 1939 část kanálu vhání vodu do hydroelektrárny na Čenkově Pile. V současné době se dochovalo několik mostků. Nachází se nedaleko Antýglu. Skvělý tip na výlet.
Čeňkova Pila – v roce 1912 se z pily stala vodní elektrárna. Zařízení bylo po technické stránce vybaveno Francisovou turbínou. Vystavěné dřevěné sloupy vedly 3 kV, délka 8,3 km a tato síť napájela město Kašperské Hory. Později byly Kašperské Hory napojeny na 22 kV a energie vzniklá v Čenkově Pile je přesměrována do elektrárny Vydra.
Přehrada Lipno – první zmínka z historie o návrhu umělého jezera na horním toku Vltavy pochází z roku 1892, návrh byl zpracován v roce 1899, lidé vlastnící pozemky však byli proti, a proto z výstavby sešlo. Ve 30. letech minulého století byl zamýšlen projekt vytvořit přehradu okolo osady Lipno. Přišla však druhá světová válka a výstavba neproběhla. Projekt se podařilo vystavět v letech 1952–1959. Vznikla tak největší vodní plocha v Československu, rozsáhlá je přibližně 1650 ha. Byla zalita velká část vltavské kotliny. Druhotným efektem byl vznik množství rekreačních objektů, je i místem vodních sportů a radovánek. Bývá cílem rodinné dovolené i aktivního pobytu. Lipno nesmíte vynechat ze seznamu zajímavostí na Šumavě. Je vhodný i jako výlet pro děti. Vyberete si určitě i z nabídky ubytování.
Lenorská rechle – rechle je termín pro regulaci (zadržení a uvolnění) plaveného dřeva. Pokud se klády nahromadily, došlo k vytažení silných trámů. Byly tu i bidla k uvolňování zachycených klád. Rechle stála na 3 kamenných pilířích a měla dřevěné bednění, byla dlouhá 25 m. Vystavěna byla přibližně v roce 1870 přes řeku Vltavu. Najdete ji těsně před vjezdem do obce Lenora. Dnes regle slouží jako turistická památka, je však velmi cenným odkazem historie plavení dřeva. Lenora a její malebné okolí je cílem pěších i cykloturistických tras. Naplánujte si na toto místo výlet i vy při svém pobytu.
Rozhledna Poledník – oblíbený turistický cíl, ke konci 60. let 20. století sloužil objekt armádě ke sledování leteckého a pozemního provozu, jako rušič televizního a radiového signálu vysílačů, také jako odposlechová stanice. Až do roku 1989 byl přísně střežen, po roce 1990 armáda objekt opustila. Věž byla přestavěna a otevřena v roce 1998. Objekt má 3 patra, 227 schodů, pohlédnout do krajiny můžete ze třech vyhlídkových plošin, otevře se vám výhled na vrcholky Šumavy. Vzhledem k tomu, že je to jedna z nejvýše položených vyhlídek v České republice, panují zde extrémní podmínky, rozhledna je tak otevřena v letní sezoně. Umístěna je zde výstava fotografií a lze se i občerstvit. K rozhledně se dostanete z obce Prášily na kole nebo pěšky po značené trase. Nezapomeňte při své dovolené i na tento výlet.