Kvilda je nejvýše položená obec v České republice (1065m) v okrese Prachatice a leží 16 km na jihozápad od Vimperka. Je typickou oblastí Šumavy, kterou zná téměř každý. Je výborným strategickým startovním bodem pro pěší, běžkařské i cyklovýlety po okolí. Kvilda je oblastí zvýšených dešťových srážek a s nepropustným podložím, to vedlo ke vzniku rašelinišť, pramenů a jezer, které jsou cílem mnoha turistů.
Vody
Kvildou protéká od Jezerní slatě Kvildský (Jezerní) potok a od hranic přes Hraběcí huť Teplá Vltava. Jejich soutok nejdete v jižní části Kvildy, směrem na Borovu Ladu. Zejména na toku Vltavy bylo na Kvildě v minulosti množství pil a hamrů. Při přijezdu do Kvildy po levé straně můžete v létě využít ke koupání požární nádrž napájenou právě Kvildským potokem.
Z Kvildy se dá asi za hodnu dojít k pramenu Vltavy. Přesnější informace je Teplý pramen Vltavy. Trasa tam i zpět je dlouhá asi 13km po zpevněné cestě nejprve s výhledem na louky a pasoucí se krávy a koně, pak lesem podél jejího toku.
Umělé nádrže najdete směrem k hranicícm, nádrž u Tokaniště před Bučinou a Žďárecké jezírko za Knížecími plnáněmi směrem na Stodůlky. Nedaleko je také Polecká nádrž.
Jednou z nejpopulárnějších řek, kam se z Kvildy můžete vydat je Vydra, známá díky korytu plnému balvanů a tzv. hrnců. Můžete se podél ní vydat od Antýáglu, nebo z Horské Kvildy podél Hamrského potoka. Nádhernou procházkou je také cesta kolem Roklanského potoka směrem k Tříjezerní slati, s nástupem na Modravě.
Pokud by Vás lákaly vzdálenější vody, tak je na české straně Šumavy pět jezer ledovcového původu: Černé jezero (největší), nejhlubší a nejníže položené; Čertovo jezero; jezero Laka – nejmenší a nejvýše položené; Plešné jezero a Prášilské jezero.
Jezero Laka leží na svahu hory Plesná. Čím je zajímavé od ostatních šumavských jezer je to, že má typické rašelinné dno a plovoucí ostrůvky na povrchu většinou porostlé rašeliníkem, suchopýrem, ostřicí a borůvčím.
Výlet na Jezerní slať je zážitkem a příjemnou variantou, která se nachází mezi obcemi Kvilda - Horská Kvilda. Je to jedno z nejstudenějších míst v České republice a s největším počtem srážek. Takové klima přináší podmínky pro vzácné druhy rostlin a živočichů. Vše jako na dlani si můžete v blízkosti prohlédnout z vyhlídkové věže.
Z Modravy na Březník se dá jít podél malebného modravského potoka, který je dlouhý asi 13km a který pramení na vrchu Luzný. 3km od obce Modrava nemůžeme vynechat horské vrchoviště s naučnou stezkou Tříjezerní slať a jak název napovídá, jde o tři jezírka vedle sebe.
Cyklotrasy a pěší turistika
V okolí Kvildy se nacházejí také cyklostezky. Patří k nim:
- Cyklotrasa č. 1041 U pramene Vltavy
- Kolem Kvildských slatí
- Kvildské slatě
- Vltavský okruh
Výlet na Srní je vhodný pro nadšence pěší nebo cykloturistiky. Dostala své jméno podle hojně se vyskytujících srnek. Okolo obce je zbudována 4km dlouhá pěší stezka poznání s informačními tabulemi o stromech, ptácích, mravencích na Šumavě.
Naučná stezka Jezerní slať
Trasa je zaměřena na poznání rašeliniště, je dlouhá 320 metrů, začíná mezi obcemi Kvilda a Horská Kvilda, asi 300 m s od odbočky na Vimperk. Její cíl jsou rašeliniště.
Chalupská slať
Jedna z nejkrásnějších slatí na Šumavě, na kterou se můžete vydat po udržovaných dřevěných chodníčcích. Pokud si za slunného počasí přivstanete, nebo půjdete naopak v podvečer, hra světla, stínu a vody Vás okouzlí.
Další zajímavosti v okolí Kvildy
Nemůžeme zapomenout ani na osadu Bučina, která byla zřízena v druhé polovině 18. století a po 2. světové válce zanikla. Dnes zde kromě kapličky z roku 1992 najdete překrásný výhled přes Knížecí Pláně na jižní část Šumavy.
V bývalé osadě je také replika železné opony. Tvoří ji zrekonstruované hraniční zátarasy s ostnatými dráty, strážní věž a informační tabule, pojednávající o historii zaniklé obce Bučina a systému hraničních zátarasů.
Za zhlédnutí stojí také známá Klostermannova chalupa. Některé z románů tohoto spisovatele se odehrávají právě v obci Srní.
Dále zde můžete vidět: kapli v Bučině, kapli sv. Jana Nepomuckého a kapli sv. Štěpána., zbytky kostela v obci Knížecí pláně.