fbpx
tel. 777 55 66 82  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Šumavská krajina

Kopce, výhledy, údolí a Vaše pohledy do dálky

Temné a prastaré šumavské hvozdy, které se střídají s podmáčenými rašeliništi či obnovujícími se lesy po napadení lýkožroutem. Stačí se přesunout o kus dál a objevíte výhled na typická šumavská stavení roztroušená v krajině. Šumava nabízí neuvěřitelně pestrou krajinu plnou překvapivě nádherných zákoutí.

Jde o nevídané přírodní uspořádání se zajímavou historií na území naší země, které rozhodně stojí za návštěvu.

Šumavská krajina nejsou pouze bezzásahové oblasti

Když se řekne Šumava, mnoho lidí si představí první zóny národního parku, kde je příroda ponechána svému vlastnímu životu ideálně bez zásahu člověka. Jenže šumavská krajina je pojem mnohem širší. Kromě lesů, rašelinišť a jezer sem patří také okolní kulturní krajina po mnoho let obývaná člověkem. Louky využívané jako pastviny pro kozy a ovce, typické vesničky s chalupami a citlivě zavedená infrastruktura v podobě silnic, cyklostezek a turistických cest. Výsledkem je krajina, kde je člověk v přímém kontaktu s přírodou, od které získává dřevo, jakožto hlavní materiál pro stavbu typických šumavských stavení. 

Vystřídejte více ubytování Šumava

Každý kout Šumavy je jiný stejně jako každá vesnička. Styl staveb je v mnoha ohledech podobný, ale drobné detaily jsou odlišné. Pokud chcete doopravdy poznat krajinný ráz Šumavy v kompletní podobě, zkuste si naplánovat výlet, při kterém vystřídáte různé destinace. Vhodným výchozím bodem může být ubytování na Kvildě. Odtud se můžete pěšky nebo na kolech vydat k pramenu Vltavy a na vlastní oči poznat fascinující obnovu lesa po zničení vichřicí a lýkožroutem. Při cestě směrem na Horskou Kvildu narazíte na rozlehlou jezerní slať představující cenný ekosystém důležitý pro řadu vzácných druhů živočichů a rostlin. Poblíž je také vyhlídka na Černé hoře.

Při cestování do jiných vesnic, jako jsou například Modrava, Srní, Borová Lada nebo Prášily, objevíte krásné smíšené a smrkové lesy navazující na louky, kam se chodí v podvečer pást jeleni. Doprostřed jemně zvlněné krajiny jsou zasazená typická šumavská stavení. I nově postavené budovy musí zapadat do celkového krajinného rázu.

Je jenom na vás, jestli pro ubytování na Šumavě zvolíte jeden centrální výchozí bod, nebo si naplánujete pobyty v různých částech pro lepší prozkoumání všech krásných zákoutí. Jen ten, kdo poznal všechny cesty, vesničky a přírodní krásy, může tvrdit, že doopravdy zná Šumavu, protože v každé své části dokáže překvapit a měnit svou tvář.

Chcete si na Šumavě postavit dům? Musí být podobný okolním venkovským chalupám

Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava má za cíl udržet místní jedinečnost pomocí citlivého managementu a územního plánování. Existuje celý plán a manuály pro zachování krajinného rázu Šumavy. Na stránce najdete podrobné popisy sídelních enkláv a jejich charakteristiky. Pokud si chcete postavit či rekonstruovat stavení, musíte splňovat požadavky a parametry specifikované v architektonickém manuálu. Je dobré zdůraznit, že nejde o zbytečné omezování moderní architektury na šumavském území, ale cílem je zachování typické atmosféry a jedinečného krajinného rázu. Nová stavení na Šumavu patří, vesničky se pravděpodobně budou dále rozšiřovat, ale bylo by zbytečné přijít o krásu tradičního vzhledu stavení. Dům šumavského typu by měl být obdélníkového tvaru, s přízemím a podkrovím. Zřetelná dlouhá střecha má být v často používané barvě v konkrétní oblasti. Stavení má spojovat nejenom funkci pro bydlení, ale také navazující garáž či dílnu.

Podmínky musí splňovat i budovy postavené za účelem podnikání, jako jsou například nově vznikající apartmány Šumava. Často tak vznikají velmi pěkné dřevostavby či nenásilně zasazené komplexy budov rozšiřující ubytovací kapacitu ve vesnicích.