fbpx
tel. 777 55 66 82  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Historická místa

kudy šly dějiny

Šumava má velmi dlouhou a bohatou historii, která v sobě skrývá mnoho pozoruhodných událostí. Během staletí v ní vznikly a zase zanikly obce, jejichž jména jsou v dnešní době již většině lidí neznámá. Zánik obcí na Šumavě měl různé důvody, ale mnoho z nich je například spojeno s odchodem Němců po konci druhé světové války. V tomto článku si představíme několik z již neexistujících obcí a osad.

Březová Lada

Březová Lada vznikla v roce 1745 jako dřevařská osada. Dodnes se z ní dochovalo sedm křížků z původních osmi, které v obci stávaly.

Bučina a Knížecí pláně

Bývalá nejvýše položená obec v ČR (1162), v současné době toto prvenství převzala Kvilda (1065). Obec byla zlikvidována po vysíldlení Němců po druhé světové válce při budování hraničního pásma. Je nejdeštivějším Šumavským místem, spadne zde až 1600 mm srážek ročně (3x víc než v Praze). Z Bučiny lze při dobrém počasí vidět pásmo rakouských a německých Alp. V letní sezoně jezdí na Bučinu autobus a cyklobus z Kvildy. Najdete zde repliku železné opony, rekonstruovanou kapličku a hotel s restaurací.

Dolní Cazov

Dolní Cazov se objevil ve tvorbě spisovatelky Elišky Krásnohorské. Krásnohorská ho popsala jako ‘půvabnou vesničku ležící v záplavě zelených luk a ve věncích olšoví.’ Obec vznikla v první polovině osmnáctého století a zanikla v padesátých letech dvacátého století.

Františkov

Ve Františkově v polovině osmnáctého století vznikla sklárna. Později byla nahrazena výrobou papíru, která skončila až v období velké hospodářské krize v třicátých letech dvacátého století. Během války se ve Františkově vyráběly součástky pro firmu Messerschmitt. Na místě obce se zachovala doposud funkční vodní elektrárna a několik budov.

Horní Světlé Hory

Horní Světlé Hory byla dřevařská osada založená na konci osmnáctého století. Postupem času v obci žilo přes šest set obyvatel. Obec byla mimo jiného pozoruhodná přítomností hned tří kapliček a takzvaných Pohanských kamenů – vztyčených žulových balvanů, k nimž se váže řada pověstí.

Hraběcí Huť

Jak již samotný název napovídá, v obci existovala sklářská huť. Založena byla na přelomu osmnáctého a devatenáctého století. Z obce se dodnes dochoval pouze jeden dům.

Josefův Důl

Josefův Důl proslul jako středisko zimních sportů v období první republiky. Tradici měla tato obec ale mnohem delší, vznikla již v roce 1720.

Skelná

Ve Skelné v sedmnáctém století vznikla sklářská huť, která zanikla o sedmdesát let později pro nedostatek dřeva. Z osady se dodnes zachovala jen budova hostince.

Stodůlky

Stodůlky získaly věhlas jako sídlo bývalé královácké rychty a druhá největší osada na českém území. V obci žilo přes pět set obyvatel. Stodůlky zanikly v padesátých letech minulého století.

Vysoké Lávky

Obec vznikla v sedmnáctém století. Do dnešní doby se dochovaly pouze pozůstatky tří příkopů sloužících k sušení lnu.

Zelená Hora

Obec svůj název získala díky místní zeleni viditelné už zdaleka. Obec v osmnáctém století založila Eleonora von Mansfeld, majitelka prášilského panství. Dnes na místě obce najdete krásný výhled do okolní přírody.

Zhůří

Tato obec se vyznačovala především kostelem Nejsvětější trojice. Proběhla v ní jedna z posledních bitev druhé světové války a po válce byla obec srovnána se zemí. Na místě, kde dříve býval kostel, byla později postavena kaplička.

Na Šumavě najdete mnoho dalších míst, kde se v minulosti nacházely obce a osady. Mnoho z nich bylo spojeno s místní sklářskou činností. Pokud se tedy vydáte po jejich stopách, nejenže se dozvíte více o fascinující historii zaniklých obcí, ale navíc ještě blíže poznáte půvabnou krajinu Šumavy.