fbpx
777 55 66 82  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Historická místa

kudy šly dějiny

Když vyrazíte na Šumavu, můžete si svou dovolenou zpříjemnit i hledáním zlata. S trochou štěstí a znalostí správných lokalit se vám třeba podaří objevit malinké zlaté šupinky či dokonce valounky. Podívejte se, jaké lokality jsou konkrétně vhodné pro pátrání po zlatém lesku drahého kovu.

Historie těžby zlata na Šumavě

Naleziště zlata na Šumavě nacházela své příznivce a hledače zlata již v době bronzové. Dalšímu velkému zájmu se toto území těšilo při osídlení Kelty, kteří podle odhadů získali z českých ložisek až 17 tun zlata. Velkou kapitolou v hledání zlata na Šumavě byla doba vrcholného středověku mezi 12. až 14. stoletím, kdy fungovalo hlavně rýžování v oblasti kolem řeky Otavy. K rýžování se postupně přidala i hlubinná těžba, což je dodnes patrné z názvů míst, jako jsou například Zlatý vrch u Kašperských hor, Zlatý potok či osada Zlatá studna.

Tip na výlet: Pokud se chcete dozvědět více informací o rýžování zlata, navštivte naučnou stezku Cestou zlatokopů v Petrovicích u Sušice. Kromě sedmi zastavení s informačními tabulemi vás po cestě čekají i krásné výhledy do okolní krajiny. Projití celé stezky zabere přibližně 3 hodiny.

Důlní revíry zaměřené na těžbu zlata

Rýžování je nejjednodušším způsobem, jak získat zlato pouze s pomocí rýžovací misky. Místní ale toužili objevit samotná takzvaná primární ložiska, kde se zlato ukrývá přímo ve skalách. Tato těžba je samozřejmě náročnější a často s velmi nejistým výsledkem. I přesto ale můžeme na Šumavě najít naleziště zlata, kde byly vybudovány štoly s úspěchem při hledání drahého kovu.

Známé rudní revíry zaměřené na těžbu zlata jsou v Kašperských horách, kde je zahrnuta oblast Horské Kvildy, Hartmanic, Rejštejn a okolí.

Kašperské hory a okolí

V okolí Kašperských hor se nachází jeden ze známých a hodně starých zlatonosných revírů na našem území. Kromě samotného rýžování je lokalita bohatá i na výskyt stop po povrchovém dobývání a nechybí ani několik starých a dnes již nepoužívaných štol. Oblíbenou lokalitou je okolí Zlatého potoka, který už díky svému názvu přímo láká po toulkách s cílem najít si trochu zlata. I dnes zde můžete narazit na zlatinky. Pro získání alespoň jednoho gramu zlata je však potřeba najít několik tisíc těchto malinkých zlatých šupinek. Jde tak hlavně o zážitek a kontakt s minulostí, kdy byla Šumava známá jako místo, kde se dá najít zlato.

Rýžování zlata v okolí Kvildy

Pokud se rozhodnete zvolit ubytování v Kvildě, budete to mít poměrně blízko k nalezištím zlata. Jednou z proslulých lokalit je totiž nedaleká Horská Kvilda, kde probíhalo dobývání zlata nejenom rýžováním, ale i těžbou v primárních ložiscích. Středověké doly pro těžbu zlata se nachází například poblíž Mezijezerního potoka a směrem k Hamerským domkům. Podél Hamerského potoka jsou také znatelné stopy po povrchové těžbě, které ale postupně zarůstají vegetací a v budoucnu splynou s krajinou.

Akce spojená s rýžováním zlata pro děti i dospělé

Předtím, než vyrazíte na dovolenou, si zjistěte, jestli se v daném termínu nekoná akce spojená s rýžováním zlata. Součástí bývá povídání o samotné historii, slavných nálezech a nechybí ani praktické ukázky rýžování, které si můžete se zapůjčenou výbavou i vyzkoušet. Informace o aktuálně pořádaných akcích bývají na stránkách jednotlivých šumavských měst a obcí, konkrétně například Kašperské hory.

Odkazy na další články: