Šumavský národní park pro milovníky zvířat přibližuje život vybraných druhů v rozsáhlém projektu: Zoologický program, který skýtá následující návštěvnická centra:
- Soví voliéry
- Jeleni a rysi
- Vlčí výběh
- Rybí líheň
- Stanice pro handicapovaná zvířata
Soví voliéra
Většinu zástupců šumavských sov a řadu chráněných druhů můžete vidět ve venkovních voliérách v Borových Ladách, 10 kilometrů jihozápadně od Vimperku. Jedná se o největší soví voliéry v České republice (přibližně 1500 m2). Nachází se v bývalém lomu. Návštěvní trasa vede mezi jednotlivými klecemi po dřevěné stezce s rozšířenými pozorovacími místy.
Zdejší expozici si oblíbí jistě nejenom děti ale i dospěláci. V areálu se nachází také dětské hřiště s houpačkami a skluzavkou.
- Otevřeno: květen až září - denně kromě pondělí (každé úterý komentovaná prohlídka při krmení 19.30–20.30)
- Vstup zdarma.
- Bezbariérový přístup.
- Nedaleko areálu se dá zaparkovat.
K vidění je zde například výr velký, sova pálená i naprostá rarita puštík bělavý.
Výr velký (Bubo bubo) je z čeledi puštíkovitých. Zasloužil si přezdívku „král noci“ a jedná se o jednu z největších sov. Jednoznačným určovacím znakem jsou jeho uši. Ve volné přírodě se dožívá 20 let, v zajetí až 70 let. Raritou je, že dokáže otočit hlavou téměř o 360°, má prakticky neomezené zorné pole. V České republice je dle vyhlášky č. 395/1992 Sb. zvláště chráněn jako ohrožený druh.
Sova pálená je nejrozšířenější druh sovy z čeledi sovovitých. Je středně velká a charakteristická srdcovitým závojem kolem očí. Sova pálená je tichý noční lovec. Její dokonale vyvinutý sluch jí umožňuje naprosto přesně zjistit polohu kořisti i v absolutní tmě. V Červeném seznamu ČR je vedena v kategorii EN – druh ohrožený.
Puštík bělavý je noční pták z čeledi puštíkovitých. Po výru velkém se jedná o naši druhou největší sovu. Obličej má okrouhlý, oči černohnědé. Ještě koncem 18. století byl na Šumavě poměrně hojně běžným dravcem. Ve dvacátých letech dvacátého století ovšem jeho počet začal upadat a v třicátých letech minulého století již byla tato sova na české, ale i rakouské a německé straně Šumavy pokládána za vyhubenou. V roce 1995 byl do šumavských hvozdů uměle vysazen.
Jeleni a rysi
Poznat život jelenů, vidět je na vlastní oči v jejich přirozeném prostředí nabízí návštěvnické centrum Kvilda, které bylo otevřeno 19. srpna roku 2015. Energeticky pasivní dům s rekuperací vzduchu a technologiemi příznivými k životnímu prostředí. V unikátní budově centra se můžete seznámit především se životem jelena. Vedle budovy se rozprostírá dětské hřiště.
- Otevřeno: celoročně
- Areál celého návštěvnického centra je přístupný zdarma.
- Bezbariérový přístup.
- Nedaleko placené parkoviště (auto 50 Kč, autobus 160 Kč).
- Zákaz vstupu se psy.
Pro turisty je zde možnost prohlédnout si zblízka jeleny a laně, v zimě dokonce v přezimovací obůrce celé tlupy. Velkým lákadlem je jistě naučná stezka uvnitř devítihektarového areálu, která seznamuje se stopami jelenovitých, prasete divokého a některými místními stromy a rostlinami. V nabídce jsou celkem tři pozorovací místa. Průchod jelením výběhem je možný pouze v prázdninových měsících, v měsíci říjen je vstup do obory uzavřen. Venkovní areál navíc nabízí i rysí výběh o velikosti 0,5 ha, kde můžete s trochou štěstí spatřit rysa ostrovida, středně velkou kočkovitou šelmu.
Návštěvnické centrum Kvilda seznamuje návštěvníky s jelenem evropským, který je nositelem neoficiálního titulu „král lesa“. Jelen evropský patří mezi nejmohutnější zástupce své čeledi a je naší největší spárkatou zvěří.
Pokud se rozhodnete navštívit Kvildu, pak si u nás zajistěte ubytování Šumava.
Vlčí výběh
Návštěvnické centrum Správy národního parku Šumava Srní poskytuje možnost podívat se na unikátní interaktivní expozici a vlčí výběh. Expozice prezentuje i další šelmy Šumavy. Kromě shledání s vlky na živo, se s nimi můžete setkat i prostřednictvím videa a audiozáznamů.
Nad výběhem s rozlohou přibližně tři hektary je instalována cca 300 metrů dlouhá dřevěná lávka vyvýšená 3 – 4 m nad terénem, s pozorovacími přístřešky. Stranou od výběhu vede naučný okruh, seznamující návštěvníky se stopami šelem Šumavy a některými lokálními stromy a rostlinami.
Také zde je pro rodiče s dětmi připraveno hřiště vedle budovy.
- Otevřeno: celoročně (kromě dubna)
- Areál celého návštěvnického centra je přístupný zdarma.
- Bezbariérový přístup (doporučena je asistence).
- Nedaleko placené parkoviště.
Vlk obecný (Canis lupus) je velká psovitá šelma. Nejvýznamnějšími vlčími smysly jsou čich a sluch. Čich je mnohonásobně lepší než u člověka. Od začátku 18. století jeho početnost u nás klesla, až byla zcela vyhubena. V České republice se začal vlk nanovo objevovat od roku 1994.
Rybí líheň
25 kilometrů západně od Prachatic se nachází nejvýše položená rybí líheň v České republice Borová Lada. Její poloha je 900 metrů nad mořem. Samotná prohlídka líhně probíhá zpravidla s odborným výkladem, při kterém získáte informace o chování pstruhů i dalších geneticky původních druhů ryb. Úsek v exteriéru pstruhové líhně vytvářejí čtyři venkovní bazénky, kde jsou uchovávány ryby před umělým výtěrem.
Kromě pstruha obecného, jsou zde zastoupeny i další druhy ryb: lipan podhorní, mník jednovousý, střevle potoční, vranka obecná, mihule potoční.
- Otevřeno: dle termínů v Programu pro veřejnost. Po domluvě se správcem je možné si domluvit i mimosezónní prohlídky.
- Vstupné: dle aktuálního ceníku.
- Můžete využít placená parkoviště v Borové Ladě.
Pstruh obecný (Salmo trutta) je sladkovodní ryba z čeledi lososovitých. K jeho typickým znakům patří tuková ploutvička, nažloutlé zbarvení boků, červené a černé tečky a ocasní ploutev bez teček.
Stanice pro handicapovaná zvířata
Byla postavena nedaleko Klášterce u Vimperka k záchraně postižených a nemocných divokých zvířat. Posláním stanice je také ekologická výchova návštěvníků.
V hlavní budově voliér, které jsou přizpůsobeny handicapované zvěři, se nachází například projekční místnost k environmentálnímu vzdělávání, izolaci nebo pro odchovávání myší. Druhou budovou je základna s ošetřovnou, přípravnou a sklady krmiv, kanceláří obsluhy a klubovnou. Třetí částí je rehabilitační rozletová voliéra, sloužící pro zesílení fyzické kondice vyléčeného zvířete před jeho vypuštěním do volné přírody.
- Otevřeno: od dubna do října každou středu (kromě státních svátků). Prohlídky jsou možné pouze v doprovodu zaměstnance záchranné stanice a to v 11:00 a v 13:00 hodin.
- Vstup zdarma.
- Bezbariérový přístup.
upraveno: 6. 11. 2024