fbpx
tel. 777 55 66 82  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zimní sporty

a sporty co se dají dělat v zimě

Šumava je domovem krásné přírody a k přírodě se nutně vážou i sporty a turistika. Jedním ze sportů, který se na Šumavě těší v zimním období velké oblibě, je běh na lyžích. Dokážete si snad představit něco lepšího, než se během běhu na lyžích kochat kouzlem zasněžené krajiny a svou cestu zakončit v místní restauraci nad výborným jídlem či u sklenky horkého nápoje?

Pokud se na Šumavu vypravíte s cílem vytáhnout lyže, můžete vyzkoušet následující trasy.

Kvildsko

Jedním z hlavních center běžkaření na Šumavě je Kvilda, místo, kde se každoročně odehrává populární Šumavský skimaraton. Kvilda má díky své nadmořské výšce nad 1000 m unikátní polohu, kdy můžete vidět na silnici v březnu či začátkem dubna běžce, cyklisty a vedle nich na běžeckých trasách běžkaře, ačkoli o několik kilometrů vedle, např. na Borové Ladě, je již jaro bez sněhu.

Díky poloze na náhorní plošině, v centru Šumavy, najdete na Kvildě množství běžkařských tras na všechny strany, které se napojují na další níže uvedené běžkařské oblasti. Z Kvildy tak můžete proběhnout celou Šumavu. Délka tras v nejbližším okolí Kvildy je asi 70 km. Kratší okruhy najdete poblíž obce Borová Lada a Kubova Huť – délka okruhů se pohybuje mezi jedním až pěti kilometry. Je ale možné jednotlivé okruhy kombinovat, takže pokud by vám trasa přišla příliš krátká, můžete vždy zabočit na jinou a jezdit tak klidně několik hodin nebo i celý den.

Jednotlivé délky jsou:

Kvilda - Prameny Vltavy - Bučina 10 km
Kvilda - Bučina - Knížecí Pláně 10 km
Kvilda - Filipova Huť - Modrava 10 km
Kvilda - Horská Kvilda - Danielova cesta - Zhúří 18 km
Kvilda - Filipova Huť - Lovčí skála - Ptačí nádrž - Černá Hora - Prameny Vltavy 17 km
Horská Kvilda - Filipova Huť 6 km

Jestli tedy pro vás běh na lyžích není pouhou formou rekreace, ale myslíte to s ním vážně, není lepšího místa než právě Kvilda, kam byste mohli zavítat a zlepšovat své schopnosti v běhu na lyžích.

A pokud nepojedete na Kvildu, nebo pokud si je chcete prodloužit a napojit se na ty z Kvildy, můžete vyzkoušet tyto další Šumavské běžkařské oblasti:

Západní Šumava

V oblasti Železné Rudy najdete hned pět lyžařských tras. Nejkratší z nich má pouhé tři kilometry, nejdelší z nich až dvacet osm kilometrů. Trasy je navíc možné dle potřeby kombinovat a některé navazují na běžecké trasy pokračující i v německé části Šumavy.

Další lyžařská trasa se nachází poblíž Prášil. Červený okruh vede od Prášil až k Nové Studnici, zatímco žlutý okruh vede od Prášil k Hůrce. Popřípadě můžete vyrazit na trasu začínající v Modravě či v Srní.

Jižní Šumava

Mezi trasy v oblasti Jižní Šumavy se řadí Stožecko, kde najdete malý okruh a velký okruh. Také můžete vyrazit na trasu v oblasti Nové Peci a okolí, která začíná v Jeleních Vrších a okruhem vede zpět pod Smrčinu. Hned pět tras pak nabízí Kramolín, od žluté (4,5 kilometru) až po černou (10,6 kilometru). Celková délka tras v Kramolíně je pak 38,7 kilometru.

Zadov a okolí

Samostatnou kolonku si zaslouží i od Kviildy nedaleko vzdálený Zadov, který nabízí hned deset délkou rozdílných tras a navíc se chlubí závodními tratěmi v běžeckém stadionu. Zadov je významný tím, že se zde každý rok koná řada význačných závodů, obvykle něco mezi dvaceti až třiceti. Pamětníci pak možná pamatují, že Zadov hostil v roce 1983 Světový pohár v běhu na lyžích.

Pokud byste chtěli poznat další podobně naladěné lidi a rozvíjet své schopnosti, můžete se navíc stát členy Ski klubu Šumava.