Ze skandinávských zemí k nám v poslední době přišel nový zimní sport, který se dá provozovat i na Šumavě. Jedná se o backcountry touring neboli backcross lyžování. Pro tato slova není přesný překlad a tak se v češtině zatím používají výše uvedená anglické výrazy nebo jen zkratka BC.
To, proč na severu tento sport milují, je jeho individuálnost a soukromí, které vám nabízí. Žádné fronty, žádná předepsaná běžecká stopa. Jedete sami. Zvolna. Nejste ani běžkařem, ale ani skialpinistou. Backcross country je přesně něco mezi. Máte viditelně širší běžky, než jsou ty klasické. Ocelové hrany a robustnost lyží vám pomohou dobře zvládnout terén mimo vyznačené stopy a to i tehdy, narazíte-li na hluboký prašan nebo zmrzlý sníh. Backcountry běžky mají carvingové vykrojení, kterému se říká sidecut.
Výběr běžek závisí na vaší hmotnosti, proto jakmile se budete při koupi rozhodovat, nezapomeňte připočíst i váhu vašeho případného zavazadla na zádech. Pokud se neradi zlobíte s voskováním běžek, zvolte varianty s šupinkami nebo protismykem, které se běžně označují jako Contagrip, Grip nebo Crown. Dobré je se také rozhodnout s ohledem na terén, jaký vás čeká. Plánujete-li náročný a daleký terén stávající se z lesů a strání, na kterých budete běžecké stopy jen křižovat, zvolte šířku lyže od 6 centimetrů. Naopak pokud víte, že se budete pohybovat po smíšeném terénu – neupravenou cestou, ale i běžeckými stopami, pak zvolte běžky s šířkou středu od 5 do 6 centimetrů. Určitě vás i potěší fakt, že boty, které jsou kompatibilní s vázáním, připomínají spíše klasickou turistickou botu a to jak vzhledem, tak pohodlím. Pokud tedy budete mít na své trase úseky, kdy byste raději šli po svých, nebude to vůbec žádný problém. Rovněž při výběru hůlek nezapomeňte na ten správný typ. Zpravidla jsou dostačující ty se širokým kotoučkem, abyste se nebořili do sněhu. Máte-li za cíl náročnější trasy, oceníte spíše teleskopické s možností nastavení dle individuální potřeby. Obecně ale platí, že hůlky by měly být 5 až 10 centimetrů pod ramena. Co se oblečení týče, pro BC touring je ideálním řešením Gore-tex nebo Softshell. Určitě ale nezapomeňte ochránit nohy návleky. V mokrém nebo hlubokém sněhu to oceníte.
I když se zdá být Šumava zaplavena běžeckými trasami, stále najdete místa, kde se dá BC touring provozovat. Například podél velmi populární běžecké trasy Modrava – Březník najdete Starou březnickou stezku, která je značena zelenou barvou. Mezi další méně známá místa patří okolí Kvildy či Boubína, kde je mnoho svážnic i lesních cest, kde v zimě najdete klid a soukromí. Navíc je celý prostor obkroužen železnicí a tak si můžete zvolit, kde začnete a kde skončíte. Dálkové i okružní trasy panenským terénem najdete také mezi Volary a Vimperkem. A nezapomeňte, že ubytování Šumava se nabízí i backcrossařům.