fbpx
tel. 777 55 66 82  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zimní sporty

a sporty co se dají dělat v zimě

Modré azurové nebe, bílý křupající sníh pod nohama, svěží studený vzduch – i to může být ideální kombinace pro sportovní či turistický zážitek, kterým můžete objevit neznámou tvář Šumavy. Přinášíme vám několik vyzkoušených tipů a záleží jen na vás, pro který se rozhodnete.

Modravský potok

Velmi oblíbenou zimní pěší trasou je ta podél Modravského potoka směrem na Březník. Obci Modrava se ji podařilo ve spolupráci se Správou Národního parku Šumava zprovoznit před několika lety. Souběžně se silnicí, kudy dříve procházela tzv. „železná opona“ oddělující západní svět od toho východního, vede i lyžařská trasa. Uvedená dva kilometry dlouhá trasa vede po silnici, na kterou nesmějí ani cyklisté, takže se nemusíte bát žádného provozu. Cestě se od jakživa říká „Starobřeznická“ a povede vás přes Cikánskou slať. Důležité upozornění – pokud napadne hodně sněhu, cesta je schůdná pouze se sněžnicemi. Ty si můžete vypůjčit v informačním středisku v Modravě. Určitě to stojí za vyzkoušení.

Pokud byste zvolili delší pěší trasu v lokalitě Modravska, možná vás zaujme okruh z Modravy až k Tříjezerní slati a odtud pak dále směrem na Rokytu k Vchynicko – tetovskému kanálu. Délka této trasy je sedm a půl kilometrů. Pokud byste se rozhodli jít až na začátek plavebního kanálu, trasu si prodloužíte o dva kilometry. Začít můžete v Modravě na parkovišti. Úsek z Modravy do Rybárny je dlouhý dva a půl kilometru a je fascinující meandrujícím Roklanským potokem s mnoha krásnými scenériemi. Další úsek z Rybárny na Tříjezerní slať je dlouhý zhruba 0,7 kilometru, z Tříjezerní slatě do Rokyty pak 4,3 kilometry. V jednotlivých úsecích se můžete kdykoliv rozhodnout pro návrat zpět nebo se z Rokyty vrátit na Modravu autobusem.

Další nenáročná trasa vhodná jako doprovod pro začínající běžkaře je zhruba dva kilometry dlouhá cesta vedoucí lesem údolím Modravského potoka. Sice zde nenarazíte na vyhlídky, ale odměnou pro vás bude stálý doprovod zimního bublajícího potoka, což má také své kouzlo. Pokud se vydáte z parkoviště v Modravě, vaším cílem bude most přes Modravský potok, který se ale jmenuje Vltavský most. Nenechte se zmást názvem, most i přes svůj název vede přes Modravský potok.

Pokud se rozhodnete vydat z Rokyty na Rechle, nabízíme vám další, tři kilometry dlouhou trasu vedoucí podél Vchynicko – tetovského plavebního kanálu. Tato cesta vede po silnici, která je v zimě udržována a dovede vás až k historickému mostu u Rechlí, kde se dříve dřevo ze Šumavy dostávalo do plavebního Vchynicko – tetovského plavebního kanálu. Odtud se můžete stejnou cestou vrátit zpět, nebo je možné se zhruba jeden kilometr vrátit po silnici do Modravy a odtud autobusem.

Kvilda

V oblasti Horské Kvildy se můžete vydat hned po třech vyzkoušených trasách. I zde je nutné brát ohled na aktuální počasí a sněhovou pokrývku, abyste se ujistili, že je vámi zvolená trasa schůdná.

První doporučená cesta je v případě dobrého počasí sjízdná v zimě i s kočárkem, což ocení zejména čerství rodiče. Začíná u informačního centra v Horské Kvildě a pokračuje zhruba 1,2 kilometru podél farmy Highland až směrem ke kapličce na Filipovu Huť. Během chůze můžete vidět celoroční chov skotského náhorního skotu, popřípadě i stáda koní. Zároveň vás potěší nezvyklý výhled na Horskou Kvildu a Hamerský potok. Trasa je velmi nenáročná a je ideálním řešením pro rodiny s dětmi.

Druhou námi doporučenou trasou je zhruba 3 kilometry dlouhá cesta opět nenáročným terénem. Začátek je stejně jako u první v centru Horské Kvildy u informačního centra. Trasa vás povede nejprve po silnici a pak lesem po cestě, která se v zimě protahuje. Cíl cesty je místo zvané Výhledy, kde se nachází chata Magistrátu města Plzně. Cestou uvidíte nádherný výhled na Malý i Velký Roklan, na vrch Antýgl, ale i na Výhledy a okolní louky.

Další, v pořadí třetí trasou je ta začínající na parkovišti U Pily. Protože vede z velké části podél lyžařských stop, je ideální i jako doprovodná pro malé děti, které se učí běžkovat. Celková délka trasy je zhruba 6,5 kilometrů. Nejprve půjdete opět udržovanou cestou v lese a to až na Bučinu – Finsterau, kde je hraniční přechod. Na Bučinských pláních, což je poslední část cesty, budete odměněni nádherným výhledem Trojmezenskou hornatinu, která je východní částí Šumavy nebo na známé Knížecí Pláně. Při dobré viditelnosti odtud dohlédnete i do rakouských Alp. Cílem cesty je Bučina, odkud se pak můžete vrátit stejnou trasou zpátky.

Borová Lada

Pokud se budete pohybovat v Borové Ladě, můžete se z parkoviště vydat směrem na Knížecí Pláně asi pět kilometrů dlouhou trasou lehkým, nenáročným terénem. Trasa vás povede nejen lesními cestami, ale na Knížecích Pláních vás odmění výhledem na malebné louky. Můžete se zde občerstvit v místní restauraci (která má mj. otevřeno celoročně) a zajít ještě na půl kilometru vzdálený hřbitov, kde se dozvíte více informací o zaniklé obci, která zde kdysi stávala.

Čeňkova Pila

Posledním tipem k zimnímu pěšímu výletu je trasa z Čeňkovy pily na Turnerovu chatu. Začít můžete na parkovišti u Čeňkovy pily a odtud asi čtyři kilometry dlouhou udržovanou cestou Povydřím. Cestou budete odměněni pohledem na zimní řeku Vydru a kamenná moře v prudkých svazích. Turnerova chata má celoročně zajištěné občerstvení.

 

Vodstvo na Šumavě

Národní park Šumava