fbpx
tel. 777 55 66 82  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Sporty od jara do podzimu

S dětma i bez nich, za hezkého počasí nebo když prší

Kam na Šumavě? K přírodním krásám Šumavy patří například Boubín, nacházející se v místě Národní přírodní rezervace Boubínský prales. Ční do nadmořské výšky 1362 metrů. Na západ od něj se nachází obec Kubova Huť.

Pokud zdoláte tento hezký vrchol Šumavy, odměnou vám bude výhled z 21 metrů vysoké dřevěné rozhledny. Vyšlapete-li 109 schodů na vyhlídkovou plošinu, uvidíte obce Prachatice a Vimperk (na které bývalí „záklaďáci vojenské služby“ neradi vzpomínají) a dále i za jarního počasí rakouské Alpy, což je úžasná podívaná. Ubytování na Šumavě umožňuje i tady se na několik dní zastavit a vychutnat si tak dostatečně zdejší krajinu. Na jižním svahu byla v roce 1833 vybudována vodní nádrž – Boubínské jezírko. Asi 35 kilometrů od těchto míst se nachází v Prášilech nejvýše položená botanická zahrada v České republice. Rozkládá se pouze ve venkovním prostředí, na ploše asi 1,5 hektarů. Byla založena v roce 2005 a pěstuje se na ní 5.000 druhů rostlin místních i z jiných částí světa. Mimo jiné jsou zde k vidění vřesovištní i rašeliništní biotopy, vodní i suchomilné rostliny. Najdete zde i ptačí dům nebo rašeliništní jezírka.

Šumavský národní park je  přímo protkán turistickými pěšími stezkami. Jsou zde stezky naučné a zážitkové stezky a přírodně poznávací okruhy.  

Naučné stezky

 • Boubínský prales můžete navštívit po pěší turistické trase, začínající v Koubově Huti. Začnete modrým značením a za Básumskými loukami navazuje nová trasa vyznačená fialovými šipkami. Vrchol Boubína umožňuje zákoutí pro občerstvení. Leží zde pamětní kámen věnovaný kardinálu Friedrichu von Schwarzenberg. Vaše cesta může pokračovat po proudu Kaplického potoka, protékajícím pralesem a cílem bude Boubínské jezírko. U jezírka si můžete malebnou krásu vychutnávat z lavičky. Postaveny tam jsou také dřevěné stoly a přístřešek. Chcete-li zpět do Kubovy Hutě pěšky, vydáte se po zelené. 
 • Medvědí stezka – Čtrnácti kilometrová naučná stezka značená žlutou barvou, přibližuje skalní útvary v blízkosti Nové Pece. Nástupním místem je železniční stanice Ovesná a jejím cílem je zastávka Černý kříž.
 • Povydří – naučná stezka měřící 7 kilometrů, začíná v Čeňkově Pile na červené turistické značce a končí u silničního mostu pod Antýglem. Stezka odhaluje přírodní zajímavosti v kaňonovitém údolí řeky Vydry.
 • Chalupská slať – pouhých 260 metrů měří naučná stezka k největšímu rašelinnému jezírku Šumavy - dostupná z IS Svinná Lada.
 • Jezerní slať – krátká naučná stezka (350 m) do rašeliniště, doplněná vyhlídkovou věží, vedoucí z malého parkoviště Horská Kvilda.
 • Tříjezerní slať – asi 200 metrů dlouhá naučná stezka vede nejvýše položeným rašeliništěm Šumavy a má 11 zastavení.
 • Vchynicko-Tetovský plavební kanál - po celé jeho délce až do Mechova-Srní se nachází naučná stezka, dlouhá 7 kilometrů. Dozvíte se zde něco o přírodních a historických zajímavostech v okolí Antýglu.
 • Schwarzenberský plavební kanál – 10 kilometrů dlouhá naučná stezka o přírodně-historických zajímavostech jihu Šumavy. Začíná v Jelením Vrchu a směřuje k cíli nad Novou Pec.
 • Stožecká skála - začíná u přístřešku na rozcestí pod Stožeckou skálou (kaplí). Historicko-přírodovědná naučná stezka má 5 informačních panelů.
 • Vintířova stezka - nejvýše položené keltské hradiště v Čechách. Stezka začíná v německém Niederaltaichu (SRN - Bavorsko) a směřuje až do Prahy. Značena je zatím pouze do Blatné: Prášily – Dobrá Voda – Hartmanice – Annín – Sušice – Horažďovice – Blatná. Díky své délce 150,6 kilometrů je rozdělena na osm jednodenních úseků.
 • Vycházková stezka Okolo Kostelního vrchu (Hauswaldská kaple) - 2,5 kilometrů dlouhá trasa přímo ze Srní. Na stezce je 5 zastavení s citáty spisovatele Karla Klostermanna.
 • Soumarské rašeliniště - na stezku lze vstoupit z rozcestí Soumarský most a pokračovat po zelené turistické značce. Dozvíte se o vývoji současného stavu rašeliniště. Stezka končí u desetimetrové vysoké vyhlídkové věže. Stezka je v zimě až do jara uzavřená. Důvodem je výskyt ohroženého tetřívka obecného.
 • Stifterův okruh - trasa stezky začíná u rodného domu spisovatele Adalberta Stiftera (1805–1868), kde je od r. 1960 zřízeno Stifterovo muzeum a pokračuje přes náměstí okolo kostela sv. Markéty na vrch Dobrá Voda. Cesta je dlouhá 6,5 kilometrů.
 • Churáňov - přírodně poznávací okruh - historie a přírodní zajímavosti
 • Hamižná u Hartmanic - přírodně poznávací okruh, začíná a končí v Zadově. 8,5 kilometrů dlouhá naučná stezka vás provede lesnatými a lučinatými svahy Churáňovského vrchu v krásném přírodním prostředí.
 • Nýrsko - trasa dlouhá 4 kilometry začíná a končí v Nýrsku na náměstí. Zpřístupňuje přírodní partie říční nivy na pravém břehu Úhlavy. Pokračuje přes most k informačnímu středisku města. Informační panely se specializují na přírodu a historii míst.
 • Špičák - Černé jezero. K samotnému cíli z parkoviště Špičácké sedlo vás dovede žlutá turistická značka. Na 3,5 kilometrech se dozvíte něco o šumavské přírodovědě, využití vodní energie a historii.
 • Brčálník – okružní naučná stezka s délkou 4,5 kilometrů je zaměřena na přírodu a historii. Začátek je poblíž vlakové zastávky ČD Hojsova Stráž - Brčálník
 • Brčálník – pohádková stezka. Výchozí bod 3 kilometrů dlouhé trasy, se nalézá na sběrném parkovišti na Špičáckém sedle na Šumavě. 12 zastavení upoutá pozornost příběhem „Putování Pohádkovou zemí“ známé autorky pohádkových knížek Vítězslavy Klimtové. Po dni plném zážitků se můžete ubytovat v našem penzionu, protože i my patříme do ubytování Šumava s dětmi.
 • Hornovltavické pastviny - Nenáročná trasa s délkou 850 metrů s přístupem přímo z centra Kubovy Huti nebo z autokempinku seznamuje s přírodními zajímavostmi a s historií daného území na 7 zastaveních.
 • Na soutoku - okruh dlouhý 3,4 kilometrů s 8 zastaveními seznámí turisty s přírodními procesy probíhajícími v tomto údolí. Vychází se z mostu přetínající tok Blanice, na silničce mezi Záblatím a Řepešínem.

Zážitkové stezky

 • Zážitková stezka „Duch pralesa". Výchozí bod trasy je u hráze Plešného jezera a končí u pomníku Adalberta Stiftera na jezerní stěně. Dostanete se přímo do pralesa. Několik naučných panelů informují o zdejší oblasti, jejím vývoji a zákonitostech.
 • Zážitková stezka Areál lesních her - okružní trasa v blízkosti obce Stožec. Její délka je 4,5 kilometrů. Trasa začíná přibližně kilometr od informačního střediska. Život v lese, obnova lesa a význam tlejícího dřeva jsou hlavními tématy této stezky, vhodné i pro děti. Překonávání překážek, rozpoznávání stop lesních živočichů, škůdců a druhy lesních dřevin a plno dalších zážitků čeká na všechny návštěvníky.
 • Zážitková stezka Polom v horské smrčině – začít můžete buď od rozhledny na Poledníku, nebo po necelých 100 metrech za rozcestím Pod Poledníkem. U posledního rozcestníku Poledník se dozvíte o orkánu Kyrill, který v roce 2007 místo zpustošil. Přírodně poznávací okruh s přirozenou obnovu horského lesa. Trasa je z důvodu bezpečnosti otevřena každoročně pouze během letní turistické sezóny.

Přírodně poznávací okruhy

 • Kuna lesní - Úhel pohledu bez hranic. 12kilometrová trasa vás povede přes Schwellgraben - Reschbachklause - Pramen Vltavy - Bučina - Chaloupky – Teufelsbachklause.
 • Babočka osiková - Dějiny a příběhy. 10 kilometrů dlouhá trasa vás povede Bučina - Knížecí Pláně - Chaloupky – Teufelsbachklause.
 • Datel černý - Klubko vztahů v přírodě. 3,5 kilometrů dlouhý okruh kolem Borové Lady.
 • Svižník - Na strakatém koberci. 3,5 kilometrový okruh kolem Kvildy.
 • Šumavská ovce - Výše, rychleji, dále. Další 3,5 km dlouhá trasa: okruh kolem skanzenu Finsterau.
 • Chřástal polní - Svět v proměnách. Tento přírodně poznávací okruh vás povede přes Finsterau - pomník Knížecím Pláním - Finsterauer Reuten – Hammerklause. Můžete si vybrat ze dvou délek okruhů.
Tipy na výlet se psem
Objevte další krásná zákoutí Šumavy, vhodná pro výlet i s vaším čtyřnohým parťákem. Greenmind.cz, blog o cestování se psem, nabídka kreativního focení psů.

 

Naučné stezky

Zážitkové stezky

Přírodně poznávací okruhy

ubytování Šumava

Šumavský národní park