fbpx
777 55 66 82  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Sporty od jara do podzimu

S dětma i bez nich, za hezkého počasí nebo když prší

Když se řekne slovo "bylina¨, většinou se nám vybaví zelená rostlinka s léčivými schopnostmi. V dnešní moderní době přijdeme do styku s bylinkami přirozenou cestou už velmi málo, většinou se s nimi setkáváme ve  zpracované podobě.

Kontakt s přírodou není takovou samozřejmostí jako dříve a načerpání z její moudrosti nám může uniknout. Když si necháme poradit od našich babiček, které byly ve sběru a použití bylinek doslova přebornicemi, může nám to přinést mnoho dobrého. Co například? Zdaleka nejen zlepšení zdraví při obtížích v podobě tinktur, mastí a čajů, ale i dobroty jako je sirup, bylinkový med nebo třeba marmeláda.

Na jaké vzácné byliny narazíme na Šumavě? Jedním z adeptů je šicha oboupohlavná, což je stálezelený keř, který roste ve vyšších polohách. Listy a stonky se užívají k léčení průjmů a žaludečních obtíží. Plavuň pučivá je vytrvalá bylina, která se v šumavské přírodě vyskytuje hojně. Léčivé jsou především její výtrusy, které mají protizánětlivé účinky. Používá se i jako insekticid. Ale co je především zajímavé, že se výtrusy přidávají do prášku na detekci otisků prstů. Vrba borůvkovitá je menší strom u kterého se využívá kúra a to zejména pro pomoc při revmatu nebo také při snížení horečky a příznaků nachlazení. Dalším unikátem je hořec panonský, který je ohrožen vyhynutím a sběr je tedy zakázaný. Má však příznivý vliv na tvorbu žluče v organismu, při zánětu střev a žaludku, a to díky svým tříslovinám a silicím. Koprníček bezobalný je horská bylina, která je využívána při ženských obtížích nebo při nechutenství. Arnika horská je velmi známá a oblíbená bylina pro své široké spektrum využití. Působí příznivě na pohybový aparát a cévní systém, zevně se aplikuje při zranění, hematomech, otocích, zánětu sliznic v ústech, na ošetření kůže při bodnutí hmyzem, též formou obkladů na křečové žíly. Sbírá se především květ, přičemž tuto bylinku najdeme spíše v kyselejší půdě, kterým je šumavské podloží ideální. Dalšími bylinami jsou například plicník tmavý (léčí nemoci dýchací soustavy), kyčelnice devítilistá, která má účinky proti kašli, bolení zubů a průjmu.

Nejlepší léčebná účinnost bylin je samozřejmě při čerstvém sběru, kdy v sobě mají nejvíce prospěšných látek. Ideální čas sklízení je u každé rostliny individuální, jedná se přibližně už od konce února až do konce listopadu, některé druhy můžeme hledat i pod sněhem. Květy se sbírají na začátku kvetení a listy trháme před nebo během kvetení. Při manipulaci s bylinami je třeba dbát, aby se nemačkaly a nezapařily, důležitý je přístup vzduchu.

 

Ubytování Šumava

Šumavské rostliny