fbpx
tel. 777 55 66 82  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Sporty od jara do podzimu

S dětma i bez nich, za hezkého počasí nebo když prší

Vyrazíte-li v létě na dovolenou na Šumavu, jistě si po náročné túře rádi zaplavete. Na své si zde přijdou všichni návštěvníci. Šumava totiž nabízí nejen přírodní koupaliště, ale také klasická letní koupaliště a aquaparky. Za nepříznivého počasí pak můžete využít i kryté bazény.

Přírodní koupaliště

Příchodních koupališť můžeme na Šumavě nalézt hned několik. Jedno z nich se nachází v kempu Babylon a je volně přístupné všem turistům. Koupaliště prošlo renovací a návštěvníkům nabízí nejen bezplatný přístup k vodě, ale také půjčovnu lodiček a šlapadel. Pokud na Šumavu míříte s dětmi, jistě vás potěší, že v Babylonu myslí i na ně – na koupališti se nachází oddělené brouzdaliště pro děti i neplavce. Během letní sezóny je celé koupaliště pod dozorem plavčíka a je zde i možnost občerstvení.

Toužíte-li spíše po přehradách, můžete zavítat na Lipno, a to třeba v oblasti kolem Horní Plané či Černé v Pošumaví. V obou lokalitách lze najít travnatou i písčitou pláž. Návštěvníci mohou také využít půjčovnu šlapadel, místní občerstvení a na své si tu přijdou i děti. Milovníci přírodních koupališť mohou rovněž navštívit Poleckou nádrž vybudovanou na stejnojmenném potoce či Hnačovský rybník. Pokud si potrpíte na studenou vodu a náležíte mezi otužilce, měli byste vyzkoušet přírodní koupaliště Žabáky u Železné Rudy. Koupaliště se pyšní silným přítokem, díky kterému má sice čistou, ale za to chladnou vodu.

Chcete-li spojit koupání s dobrodružstvím, vydejte se ke skalnímu jezírku u Pocinovic. Jezírko vzniklo zatopením lomu, ve kterém se v minulosti těžila železná ruda. Nevede k němu cyklistická ani turistická stezka. Na břehu jezera lze i přenocovat, nedaleko se nachází ohniště a zastřešené odpočívadlo.

Na Šumavě pochopitelně leží i přírodní místa, na kterých je koupání zakázané. Jedná se například o vodní nádrž Nýrsko a nevykoupete se ani v proslulých ledovcových jezerech. Před tím, než se do přírodního koupaliště ponoříte, byste si rovněž měli zjistit, zda je voda vhodná ke koupání.

 Letní koupaliště

Letních koupališť je na Šumavě podstatně více a obecně platí pravidlo, že je můžeme nalézt prakticky v každém větším městě. Pro lepší přehlednost můžeme letní koupaliště rozdělit podle velikosti a počtu atrakcí. Pokud se coby návštěvníci chcete pouze vykoupat a neláká vás žádný doprovodný program, přijdete si na své například na koupališti Pohoda v Sezimově Ústí. V areálu se nachází plavecký bazén a brouzdaliště. Zmíněné koupaliště patří k tzv. biotopům, což znamená, že se v podstatě jedná o koupaliště na pomezí přírodního a klasického letního typu. Funguje zde přírodní čištění vody a bazén tedy není pravidelně vypouštěn. V podobném duchu se nese i koupaliště Tupadly. Najdete zde travnatý břeh, bazén s betonovým dnem a brouzdaliště pro nejmenší. Město Vimperk pak kromě klasického koupaliště nabízí také volejbalové hřiště.

Koupaliště spojené s dalšími druhy atrakcí lze najít třeba v Janovicích nad Úhlavou. K dispozici zde jsou hned dva bazény, první je napuštěný pitnou vodou a druhý je zcela přírodní s přítokem říčky Jelenka. Kromě bazénů se v areálu koupaliště nachází také fotbalové či tenisové hřiště. V nejbližší době by měl celý areál projít rekonstrukcí a je tedy možné, že dojde i k jeho rozšíření.

Lásku k turistice a k vodě můžete spojit návštěvou koupaliště na Hájovně Kdyně, nad kterým se tyčí vrch Koráb. Koupaliště má rozsáhlou travnatou pláž a návštěvníkům nabízí možnost občerstvení i ubytování. Milovníci sportu a adrenalinu mohou vyzkoušet šestimetrovou skluzavku a skokanská prkna, nebo si zahrát nohejbal či tenis. Podobně laděné vyžití pak nabízí i velký sportovní areál v Kolinci, kde kromě dětského brouzdaliště a dvou bazénů najdete například také lezeckou stěnu.

Aquaparky

Pokud se nacházíte v okolí Lipna a počasí vám nepřeje, vydejte se do Aquaworldu. Zmíněný aquapark svým zákazníkům nabízí vířivku s výhledem na lipenské jezero, plavecký bazén, bazén s protiproudem či vodní skluzavku pro děti. Pokud od aquaparku kromě kvalitního bazénu očekáváte i adrenalinový zážitek, vydejte se třeba do Aquaparku v Horažďovicích, zde nabízí tobogán dlouhý 62 m a horolezeckou stěnu. Milovníky sauny jistě potěší v Sušici, návštěvníci se zde mohou těšit na relax v parní či finské sauně. Podobný zážitek pak nabízí i Krytý plavecký areál v Klatovech. A pokud se chcete pobavit, zavítejte třeba do Centra vodní zábavy v Kdyni.

Kryté bazény

Vyrazili jste na Šumavu a počasí vám nepřeje? Nezoufejte! Můžete využít třeba některý z krytých bazénů. V Českém Krumlově návštěvníkům nabízí nejen plavecký bazén, ale také páru, která je zcela zdarma. Klasický krytý plavecký bazén najdete také ve Větřní, zajímavostí je, že voda v něm je slaná. Krytý bazén v kombinaci s dalším sportovním vyžitím, konkrétně s tělocvičnou a tenisovými kurty, najdete ve Volarech. Mějte ale na paměti, že si v letních měsících musíte dát pozor na provozní dobu krytých bazénů. Ne všechny jsou totiž přes letní sezónu otevřené.

A co u sousedů v Německu?

V Bavorsku ležícím za hranicemi najdete mnoho dalších příležitostí na koupání. Začneme kdytými aquaparky a bazény.

Caprima v Deggendorfu nabízí nabízí bazén s mnoha atrakcemi, jako je proudový kanál, vodní houpačka, perličková lehátka, skokanská věž s 1m a 3m prkny, 45m samostatná skluzavka a 13m široký tobogán, dětský koutek s chrličem vody, pirátským ostrovem ostrově s přistávací plochou pro vory nebo na malými vodními drahami.

Zážitkový bazén Elypso v Dingolfinngu, kde je unikátní dvojitá skluzavka "Jumper" s délkou přibližně 25 metrů a celkovou výškou přibližně 8 metrů , tobogán "Black Hole" - úplná tma se záblesky světla a zvukovými efekty, skluzavka na pneumatikách "Rafting Slide", masážní vzduchové bubliny ve vířivém bazénu s proudovým kanálem a kombinovaném venkovním bazénu, vířivky vodou o teplotě 34 °C.  Rozsáhlý saunový areál, kde je panoramatická sauna, Kelo sauna, zemní sauna, sanarium, parní lázeň a aroma sauna a nová Dunajská lesní sauna.

Ve Waldkirchenu najdete unikátní vodní svět Karoli a jeho Mediterraneum se slanou vodou, masážními tryskami, vnitřním a venkovním bazénem s tobogány a nádhernými relaxačními zónami. Moderní, architektonicky přitažlivá skleněná budova v sobě nese nádech Středomoří. Všechny bazény v Mediterraneu jsou napájeny termální solankou. Teplota vody kolem 34 stupňů zaručuje příjemnou relaxaci.