fbpx
tel. 777 55 66 82  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

S dětma a pro děti

Když s sebou máte své ratolesti

I nejstarším dětem je Šumava připravena nabídnout mnoho zážitků, na které jen tak nezapomenou. Vyzkoušejte například následující tipy.

 • Největší přírodní jezero České republiky – Černé jezero – ideální pro rodinný výlet s dětmi, které už umí ocenit nádheru panenské přírody. Černé jezero dosahuje největší hloubky 39,8 metrů a je napájeno několika podzemními prameny. Nachází se v nadmořské výšce 1008 metrů nad mořem je nejen největším přírodním jezerem ledovcového původu, ale je také spjato s mnoha tajemnými a napínavými pověstmi a příběhy, z nichž mnohé se skutečně staly. Povyprávějte svým dospívajícím dětem o akci komunistické Státní bezpečnosti z roku 1965, která do Černého jezera vhodila bedny s údajným nacistickým pokladem, ale z které se nakonec vyklubal nepovedený pokus o podvod. Dorazíte-li na Špičácké sedlo, můžete jít z parkoviště po žluté turistické značce, která vás asi po 3,5 kilometrech zavede k Černému jezeru, odkud můžete pokračovat i k 14metrovému vodopádu nedaleko Jezerní stěny.

 • Stezka korunami stromů – nedaleko Lipna můžete zavítat do známé a celoročně otevřené stezky vedoucí korunami stromů v celkové délce 372 metrů, po níž se bezbariérově dostanete až na čtyřicet metrů vysokou vyhlídkovou věž. Odtud můžete s vašimi dětmi dohlédnout až do vzdálených Alp, na Novohradské hory, okolní Šumavu a také na lipenskou přehradu. Mládež ocení tři adrenalinové zastávky s lanovými prvky. Čeká na vás také třináct interaktivních tabulí, které prohloubí vaší znalost šumavských lesů. Středem vyhlídkové věže vede nejdelší tobogán svého druhu v Česku, po kterém se můžete s vašimi mladými svézt na 52 metrů dlouhé trati směrem dolů.

 • Okružní plavba po Lipně – vybrat si můžete ze dvou lodí plujících pravidelně po lipenské přehradě – z lodi Adalbert Stifler, který zajišťuje plavby v jižní části jezera mezi Frymburkem a Lipnem a lodi Vltava mající na starosti severní část jezera mezi Horní Planou a Černou v Pušumaví. Vaši dospívající určitě ocení i možnost tříhodinové okružní plavby ve večerních hodinách, která vám umožní poznat Lipno z úplně jiného úhlu. Samozřejmostí obou lodí je občerstvení, které je k dispozici po celou dobu plavby.

 • Největší šumavský vodopád Bílá Strž – navštivte největší šumavský vodopád v české části Šumavy, který celkově dosahuje výšky skoro 14 metrů. Vaše děti poznají, co jsou to takzvané „obří hrnce“, kde se točí voda jako v hrnci. Po stranách vodopádu můžete také obdivovat zbytky původního pralesa anebo se můžete projít po vyhlídkové stezce přímo nad vodopádem, který je v nadmořské výšce 940 metrů nad mořem. K vodopádu Bílá Strž dojdete buď po červené turistické značce od Černého jezera, nebo ze železniční stanice Hamry – Hojsova Stráž po modré turistické značce.

 • Nejstudenější místo Šumavy – vydejte se – teple oblečeni – na jedno z nejstudenějších míst České republiky, kde průměrná celoroční teplota dosahuje jen dva stupně Celsia. Jedná se o jezerní slať se sedmi metrovou vyhlídkovou věží, která se nalézá mezi obcemi Kvilda a Horská Kvilda. Rozhledna je vlně přístupná s výjimkou zimy a vede na ní 21 schodů. Pozor, budete se procházet místem, kde vzhledem k teplotě žije například zmije obecná, ještěrka živorodá nebo rejsek horský.

 • Rozhledna Poledník – 227 schodů – to je oběť, kterou mladé tělo zvládne a odměnou bude jeden z nejkrásnějších výhledů na Šumavu. Z této 37 metrů vysoké rozhledny můžete vidět vrcholky prakticky celé Šumavy. Chlapeckou část výpravy možná namotivuje fakt, že rozhledna byla kdysi přísně střeženým místem, odkud vojenská rozvědka odposlouchávala státy za takzvanou „železnou oponou“. Této části historie je věnováno i jedno ze tří vyhlídkových pater. Nejbližším místem, odkud se můžete k rozhledně vydat, jsou Prášily.

 • Schwarzenbergský plavební kanál – tato unikátní vodní stavba postavená v letech 1789 až 1791 ještě za Rakouska – Uherska je až dodnes obdivována jako klenot stavebních počinů určených k plavení dřeva. Vydejte se k Jelením Vrchům a poznejte se svými dětmi téměř 400 metrů dlouhý tunel, akvadukt u Rossbachu nebo mnohá stavidla umístěna po celé délce kanálu. Chcete-li na vlastní oči pozorovat, jak se dřevo splavovalo, vyhledejte si vždy aktuální jarní termín, kdy se tu konají slavnosti otevření plavební sezóny, na kterých se vaše děti mohou setkat i se známými pohádkovými postavami.

 • Pramen nejdelší české řeky Vltavy – kde pramení řeka Vltava, můžete zjistit, když se s dětmi vydáte k Borovým Ladám k Černému potoku, který se též jmenuje Teplá Vltava. Zajímavostí je, že podle chemických rozborů má zdejší pramen velmi vysoké hodnoty stříbra a tak se zdá, že vyvěrá z míst, kde byl dříve středověký důl. V oblasti, kde Vltava pramení, můžete narazit na mnoho vzácných živočichů, jako je například rys ostrovid, datlík tříprstý, vlk obecný, tetřev hlušec nebo puštík bělavý. Nejrychlejší cesta k prameni Vltavy je z obce Kvilda po asi šest kilometrů dlouhé modré turistické značce.

 • Šumavský expres – vydejte se na kolech nebo pěšky podél břehů největšího přehradního jezera v České republice – podél lipenské přehrady. Do luxusních vlaků GW Train Regio, které jsou připraveny a uzpůsobeny i na přepravu jízdních kol, můžete nastoupit například v Českých Budějovicích, Zlaté Koruně, Českém Krumlově, v Černé v Pošumaví, v Nové Peci, v Černém kříži, ve Vodňanech, v Bavorově, v Prachaticích, Volarech, ve Strakonicích, Volyni, ve Vimperku nebo v Kubově Huti. Trať, po které se až dodnes jezdí, nechal postavit kníže Schwarzenberg k dopravě grafitu z krumlovských dolů a to v osmdesátých letech devatenáctého století.

 • Strašínská jeskyně – jedná se o jedinou větší jeskyni Sušicko-Strakonických vápenců. Asi šest metrů širokým a 1,6 metru vysokým vstupním otvorem se dostanete do skvostné hlavní jeskyně, kde je síň tři metry vysoká, dvacet tři metrů dlouhá a dvanáct metrů široká. Ve sklonu třiceti stupňů se zadní část jeskyně svažuje až k hlubokému podzemnímu jezírku, jehož hladina pravidelně kolísá podle množství srážek. Dodnes se nepodařilo zjistit, odkud je jezero napájeno. Nezbytností pro vaši návštěvu je oblečení, které si můžete umazat a protiskluzová obuv.

 • Rabí – nejrozsáhlejší zřícenina hradu v Čechách – až tři kilometry měří systém všech hradeb tohoto středověkého hradu postaveného ve 13. století chránícího obchodní stezku mezi Sušicí a Horažďovicemi. Vědí vaše děti, že právě při druhém a opět neúspěšném pokusu dobýt tento hrad přišel Jan Žižka o své druhé oko? Součástí prohlídkových okruhů jsou i tři různé modely hradu Rabí nebo dvacet šest metrů vysoká vyhlídková věž. Můžete navštívit i tajemné podzemí kostela Nejsvětější Trojice, kde je pro vás připravena další expozice. A na nádvoří si mohou vaše děti vyzkoušet střelbu z luku či kuše nebo si zavrhat s noži, zastřílet prakem nebo z trebuchetu.

 • Tajemné katakomby v Klatovech – v kryptách neboli katakombách pod klatovským jezuitským kostelem zasvěceným Neposkvrněnému početí Panny Marie a svatému Ignácovi bylo původně uloženo k věčnému spánku více jak 200 zemřelých příslušníků jezuitského řádu i dalších významných osob. Těla byla přirozeně mumifikována a zachována důmyslným systémem větracích kanálů tak účinně, že dnes váží osm až deset kilogramů. Vinou stavebních dělníků, kteří ve třicátých letech minulého století větrací šachtu zasypali, došlo o nenávratnému poškození asi 140 mumifikovaných těl. Přesto dodnes můžete zhlédnout třicet zachovaných těl a zažít tak tajemství klatovského podzemí na vlastní kůži.

 • Aqua Park Lipno – pro nejstarší děti nabízí tento zábavný areál hned dvě bobové dráhy v areálu Bobovka. Děti od osmi let mohou na dráhu již samy. Jeden kilometr dlouhá korytová dráha nabízí dvacet jedna zatáček, dva tunely a terénní nerovnosti. Na její start se vaše děti dostanou lanovou dráhou pomocí vleku. Druhá – horská dráha – nabízí vzájemně propletené nadjezdy i podjezdy spolu s tunely a je naprosto ojedinělým zážitkem v České republice. Jízdu si mládež vychutná z ptačí perspektivy a to i na dvou zatáčkách s téměř 360 stupni. Rychlost si mladí regulují sami pomocí páky.

 • Rozhledna šumavský Špičák – pošlete své puberťáky na 135 schodů dlouhý výstup na zcela novou, v roce 2014 nově postavenou rozhlednu na vrcholu hory Špičák. Rozhledna měří 26,5 metru a nabídne vám úchvatné pohledy na panorama úhlavského údolí, Plzeňska, Boubín, Poledník, ale i na vzdálené Dachteinské Alpy.

 • Rozhledna na skokanském můstku Churáňov – ve výšce třiceti dvou metrů můžete využít netradiční „rozhlednu“, která kdysi bývala nájezdovou rampou skokanského můstku. Postavena byla už v roce 1978, naposledy se na ní závodilo v roce 1996. Kromě krásných výhledů na Javorník a Strakonicko můžete využít i instalované dalekohledy anebo horolezeckou stěnu umístěnou na jihozápadní stěně věže.

 • Hvězdárna na Kleti – jedná se o nejvýše položenou hvězdárnu České republiky a to ve výšce 1070 metrů nad mořem. Jedná se o špičkovou observatoř zaměřenou na pozorování a sledování blízkozemních, doposud neznámých planetek. Dostanete se k ní sedačkovou lanovkou z Krásetína. Na vrcholu Kleti můžete také vystoupat na nejstarší kamennou rozhlednu v Česku z roku 1825, kde se můžete občerstvit i najíst.

 • In-line stezka z Nové Pece do Stožce – pokud vaše mládež ráda sportuje, vezměte je na patnáct kilometrů dlouhou in-linovou dráhu, která je po celou svojí délku čtyři metry široká a tak velmi pohodlná. Navíc na ní prakticky vůbec nesvítí přímé slunce, protože vede hlavně lesem. Jedná se v zásadě o rovinatou dráhu s mírným táhlým stoupáním z červeného Kříže do Stožce. Na této trase můžete také s dětmi vyzkoušet bruslení s holemi, takzvaný nordic blading. Cestou se můžete na mnoha místech občerstvit nebo navštívit stožecké infocentrum s velkým vycpaným losem evropským.

 • Offpark Sušice – nejhezčí lanový park na břehu řeky Otavy s dětským lanovým parkem, raftem na Otavě, paintballem nebo sjezdem kopce Svatobor na terénních koloběžkách – to vše můžete zažít jako rodina ve volnočasovém outdoorovém centru na Šumavě. Vyzkoušet můžete i let balónem. Park je otevřen celoročně, nicméně většinu aktivit je nejlepší realizovat od jara do podzimu.

 • Activity park Frymburk – pro děti vyšší jak 150 centimetrů je určena výjimečná atrakce – downhill neboli sjezd na terénní tříkolce a to po opravdové sjezdovce. Na vrcholek kopce Marta vás vyveze lanovka a dolů pak už frčíte vlastním tempem. Ze zkušeností vyplývá jedno poučení: jedna jízda prý nikdy nestačí.

 • Lanový park Libín – nedaleko Prachatic na vrcholu hory Libín v nadmořské výšce 1000 metrů nad mořem můžete navštívit jeden z největších lanových parků v Čechách i ve střední Evropě. Pro všechny návštěvníky jsou určeny tři lanové trasy s různou obtížností. Vaše děti mohou tras absolvovat pod vaším dohledem. Atrakcí je i takzvaný Flying fox neboli 11 sjezdů ze stromů. Novou atrakcí je možnost návštěvy parku v nočních hodinách.

 • Chytání ryb bez rybářského lístku – vezměte své děti na ryby na síť rybníků v Černé v Pošumaví, které nechal na starém mlýnském náhonu vybudovat hrabě Kolowrat. K chytání ryb nepotřebujete povolenky ani rybářský lístek. Rybářské náčiní si můžete pronajmout na místě. Vámi vylovené ryby vám mohou na místě ugrilovat a připravit ihned k jídlu pro celou vaši rodinu.

 • Vodní elektrárna Lipno – pokud se vám líbí přehrady a technika obecně, určitě oceníte návštěvnické centrum ČEZ, které vám přiblíží vodní elektrárnu Lipno I. Na dokonalém modelu elektrárny nejen mladí pochopí proces výroby elektřiny. Při prohlídce se dostanete do útrob vlastní přehrady, v podzemí uvidíte turbíny a půjdete 210 metrů dlouhou šikmou štolou, do které se údajně vejde hlavní loď chrámu svatého Víta v Praze.

 

 

Vltava

Blanice

Ubytování Šumava