fbpx
tel. 777 55 66 82  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

S dětma a pro děti

Když s sebou máte své ratolesti

Zažít dobrodružství a zároveň poznat mnoho zajímavých míst – to vše nabízí Šumava i dětem ve věku od šesti do devíti let. Předkládáme vám několik tipů, kam s dětmi můžete zavítat.

 • Stezka korunami stromů – nedaleko Lipna můžete zavítat do známé a celoročně otevřené stezky vedoucí korunami stromů v celkové délce 372 metrů, po níž se bezbariérově dostanete až na čtyřicet metrů vysokou vyhlídkovou věž. Odtud můžete s vašimi dětmi dohlédnout až do vzdálených Alp, na Novohradské hory, okolní Šumavu a také na lipenskou přehradu. Děti ocení třináct interaktivních tabulí zaměřených na znalost českých lesů. Děti se také zdokonalí v rozpoznávání jednotlivých druhů stromů podle listů a mohou vyzkoušet herní prvky popisující proces růstu stromu od semínka po dospělý, vzrostlý strom. Od roku 2018 je zde otevřena i stálá expozice „ptačí stezka“, ve které můžete vidět, jak hnízdí ptáci žijící na Šumavě. Cestu zpět vám nabídce 52metrový tobogán prostředkem vyhlídkové věže, který je nejdelším svého druhu v České republice.

 • Areál lesních her Prachatice – ideální místo pro vaše nejmenší nabízí bližší seznámení s mnoha šumavskými zvířaty a jejich životem – například život pavouka v jeho síti, pobyt v ptačí budce, hbitost veverky, žabí tůň nebo si na vlastní kůži vyzkoušet, jak se žije v útrobách mraveniště. Kousek od areálu najdete i naučnou stezku o hnízdění ptáků z okolních lesů.

 • Hrad Kašperk – nejvýše postavený královský hrad v České republice je připraven uvítat celé rodiny s dětmi, pro které připravil speciální prohlídky tak, aby byly pro děti co nejvíce záživné. Na nádvoří narazíte nejen na zkušeného lučištníka, který naučí vaše děti střílet opravdovou kuší do terče, ale můžete si zde vyzkoušet i chůzi na chůdách. Prohlídky pro děti s názvem „Staň se purkrabím nebo hradní paní“ dětem přiblíží, jak byly dříve vychovávány děti tak, aby se z nich staly mladí rytíři a mladé hradní dámy. Vaše děti mohou na vlastním těle vyzkoušet výzbroj rytířů nebo tanec v šatech hradní paní. Mohou si také vyzkoušet historické pomůcky k psaní nebo středověké hračky. Oblíbený hrad Karla IV. postavený v roce 1356 vám také nabídne velký model středověkého astrologického přístroje, takzvaného „astrolábu“.

 • Tříjezerní slať – vezměte své děti na pohodovou procházku po rovince, kterou vám nabízí naučná stezka po Tříjezerní slati. Asi tři kilometry od Modravy okolo vrchu Oblík leží toto vrchovištní rašeliniště. Na této stezce narazíte na jedenáct zastávek, kde se můžete setkat s místní florou. Na stezku mohou děti i s koly či koloběžkami. Trasa vám zabere asi půl hodiny.

 • Po stopách filmu Pod jezevčí skálou – Klostermannova chata – možná vaše děti patří k obdivovatelům slavné filmové trilogie s Tomášem Holým. Pokud ano, určitě se s nimi vydejte na Klostermannovu chatu, odkud pocházel jeho filmový dědeček ve filmu Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem. Chatu najdete na trase mezi Sušicí a Srním.

 • Vodní hrad Švihov aneb putování za Popelkou – pokud vaše děti milují slavnou českou pohádku na motivy Boženy Němcové Tři oříšky pro Popelku, určitě zavítejte na unikátní vodní hrad Švihov ležící nedaleko Klatov. Právě zde se totiž natáčely scény z této pohádky – Popelka na Švihově ve filmu totiž bydlela. Nejen ukázky z filmu, ale i postavy v životní velikosti můžete zhlédnout v prohlídkovém okruhu Za tajemstvím Popelčina střevíčku. Uvidíte zde v životní velikosti Popelku u potoka, Vincka na cestě s kouzelnými střevíčky, nebo Popelku se svou sovou Rozárkou. Expozici najdete v Bílé baště přístupné přímo z hradního nádvoří. Z hradní věže si navíc můžete vychutnat pohled na údolí řeky Úhlavy. Okolo tohoto hradu postaveného na přelomu 15. a 16. století se můžete projet i na pramici ve vodním příkopu.

 • Šumavské safari – naprosto unikátní středoevropské safari vzniklo v Jeleních Vrších blízko Nové Pece. Ze speciálních srubů můžete pozorovat jelení zvěř v jejím přirozeném prostředí. Do uzavřeného safari se postupně vrací i původní šelmy obývající Šumavu. S vašimi dětmi si můžete zvolit místo vaší pozorovatelny – buď v Srní nebo na Borové Ladě, Jeleních Vrších nebo na Kvildě. V letních měsících se můžete vydat i na dvouhodinovou exkurzi, která vás zavede až na rozhlednu ve Velkém Boru, kde můžete pozorovat lišky, jezevce nebo divoká prasata.

 • Archeopark Netolice – jedná se o historické místo akropole, kde stál původně přemyslovský kastelánský hrad, o němž se Kosmova kronika zmiňuje již v roce 981 našeho letopočtu. Formou přímé rekonstrukce jsou zde rekonstruovány původní části hradu a to tehdejšími stavebními metodami i materiály. Spolu s vašimi dětmi můžete vyzkoušet původní opevnění a strážní věž hradu, která vám navíc umožní výhled do Netolic i okolní Šumavy.

 • Active park Lipno – zábavu v Active parku na Lipně najdou děti všech věkových kategorií. Mohou si zapůjčit dětská kola, in-line brusle, vyzkoušet lanový okruh určený dětem, navštívit Králičí ostrov na elektročlunu, vyzkoušet lanovou dráhu na vrchol Kramolína nebo se dolů svézt po adrenalinové bobové dráze, kde zažijete dvě zatáčky s téměř 360 stupni. Samozřejmostí jsou i vodní atrakce v Aquawordu Lipno.

 • Pohádková rezervace – v Hořicích na Šumavě můžete zavítat do pohádkového areálu s tradicí již z roku 1925. Jediným způsobem, jak lze areál navštívit, je zúčastnit se některého z představení, takže extrovertně zaměřená část vaší rodiny má velkou výhodu. Během osvěžující procházky lesem se zapojujete do dramatických příběhů různých pohádek a rozhodujete o tom, jaký konec bude tentokrát pohádka mít. Návštěvníci často hovoří o účinném způsobu, jak se dají stmelovat rodiny.

 • Výběh s bizony v Prášilech – na vlastní oči pozorovat bizony známé z amerických kovbojek – to vám nabízí výběh u Prášilského potoka. Jedná se o poměrně nebezpečná zvířata dosahující v běhu rychlosti až padesáti kilometrů za hodinu. Mají špatný zrak, ale zato výborný čich. Dokáží cítit trávu pod sněhem na místě vzdáleném až dva kilometry. Přijďte se svými dětmi pozorovat tato mohutná a bázeň vzbuzující zvířata.

 

 

Ubytování Šumava

Šumavské rostliny