fbpx
tel. 777 55 66 82  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

S dětma a pro děti

Když s sebou máte své ratolesti

Vyrážíte-li na Šumavu jako rodina, určitě s sebou vezměte i své nejmenší děti. Máme pro vás několik tipů, kam můžete vzít děti ve věku od tří až šesti let.

Okolo Vydry

I s kočárkem se můžete vydat na naučnou stezku „Povydří“, která vede až do Čeňkovy pily od osady Antýgl. Kaňon říčky Vydry vaše děti uchvátí a bude i bezpečným místem pro rodinnou procházku ve volném tempu. Červená turistická značka vás povede po původní cestě, kudy se sváželo dřevo. Cestou narazíte nejen na mírné vodopády, hučící Vydru, ale i na takzvané kamenné moře, viklany a obří hrnce. Po můstku na Vydře se můžete dostat nejen k jediné turistické chatě v Povydří z roku 1938 – k Hálkově chatě, ale můžete dojít až na Turnerovu chatu, kde určitě oceníte možnost občerstvení. Vaše děti cestou narazí i na stálou expozici vydry říční, kterou proslavil večerníčkový seriál České televize o Vydrýskovi. Z celkové délky 7,5 kilometrů si můžete zvolit úsek, který vám bude nejvíce vyhovovat.

 

Areál lesních her Prachatice

Ideální místo pro vaše nejmenší nabízí bližší seznámení s mnoha šumavskými zvířaty a jejich životem – například život pavouka v jeho síti, pobyt v ptačí budce, hbitost veverky, žabí tůň nebo si na vlastní kůži vyzkoušet, jak se žije v útrobách mraveniště. Kousek od areálu najdete i Zážitkovou stezku víly Majolenky.

 

Výběh s vlky Srní

Vlci odjakživa patří k šumavským lesům. Pozorovat tento vzácný druh můžete s vašimi nejmenšími na zhruba třech hektarech chráněného výběhu. Na visuté tři sta metrů dlouhé lávce můžete z výšky až pěti metrů vidět, jak se vlci v přírodě chovají. Součástí stezky jsou i pozorovací a odpočinkové altánky s informačními panely. Nově je součástí expozice i takzvaný energeticky pasivní dům s rekuperací vzduchu a technologiemi šetrnými k přírodnímu prostředí, což ocení možná tatínkové i maminky.

 

Království lesa na Lipně

Zážitkový park je určený zejména pro nejmenší děti. Nabízí pohled do života šumavských mechů, houštin a mlází a to způsobem, který vaše nejmenší určitě zaujme. Lanová centra v celém areálu dětem připomenou nory jezevců, kun a lišek nebo stezky veverek, které mají na Šumavě svůj domov odjakživa. Děti také poznají hravou formou vlastnosti dřeva. Zaujmou je i stromová městečka vystavěná ve výšce s maximálním zabezpečením. Tento areál se nachází kousek od známé stezky v korunách stromů a dostanete se do něj stezkobusem, lanovkou nebo po vyznačených cestách.

 

Areál lesních her ve Stožci

Zejména pro nejmenší je určena až 4,5 kilometrů dlouhá naučná stezka ve Stožci. Vaše děti se na chvíli stanou datlem, dozvědí se víc o puštíku bělavém, vyzkouší stromový telefon nebo nahlédnou pod opravdovou kůru stromů. Po celé trase okruhu mohou děti získávat obrázky překreslením kovového podkladu na jednotlivých stanovištích na vlastní list papíru a to nejlépe voskovou pastelkou. Celá trasa děti poučí o významu tlejícího dřeva nebo o tom, jak se dá les obnovovat.

 

Akvárium Frymburk

Na ploše více jak pět set metrů čtverečních můžete se svými nejmenšími obdivovat zhruba třicet akvárií plných tuzemských i exotických ryb. Poznají vaše děti kapra, okouna, štiku, sumce nebo jesetera? Zblízka pozorovat můžete i nebezpečné piraně, amazonské rejnoky, korálové rybky, ale i žraloka či murénu. V kontaktní a krmící nádrži mohou vaše děti ryby nakrmit. Běhat mráz po zádech vám bude při pohledu na fosilní zuby megalodona – největšího žraloka všech dob. Akvária jsou přístupná v prostorách Wellness hotelu Frymburk.

 

Stezka lesních her v Kašperských Horách

Hlavně nejmenší děti ocení zážitkovou stezku lesních her v nově rekonstruovaném přírodním areálu v Kašperských Horách. Najdete zde dvanáct jednotlivých stanovišť, kde děti zábavnou formou poznají faunu i flóru Šumavy. Na nejmenší děti čekají jednoduché pohybové i přemýšlivé úkoly. Na celé trase můžete pozorovat i různě okousané šišky. Ze způsobu okousání, ze stop, ale také z okolního trusu se naučíte rozpoznávat jednotlivá zvířata žijící na Šumavě. Vaše děti určitě potěší i takzvaná hmatová stezka ve vrbovém tunelu.

 

Active Park Lipno

Zábavu pro celou rodinu zažijete v tomto zážitky nabitém areálu. Vaše nejmenší děti ocení nejen vodní atrakce v Aquawordu Lipno, Foxíkovo dětské cyklohřiště v Bikeparku Lipno, služby Playroom Lipno, kde vám zabaví a pohlídají děti už od tří let.

 

Datlíkova stezka

Podél státní hranice k Černému jezeru vede asi čtyři kilometry dlouhá naučná stezka určená především pro děti od čtyř do šesti let, na které vaše děti narazí na mnoho kvízů. Maskotem stezky je datlík tříprstý, který v této části Šumavy žije. S sebou je praktické vzít mobil s aplikací na čtení QR kódů, která vám ukáže další úkoly a aktivity, které máte se svými dětmi na daném stanovišti udělat.

 

Les Prašivice

V lese Prašivice v Nalžovských Horách najdete kopii irského rodového sídla, hradu Ballymotte, postavenou v roce 1840 hrabětem Taafem. Kolem této zříceniny se nachází lesní park s mnoha jezírky, kde jsou umístěny kamenné sochy pohádkových bytostí – například velkého draka, čápa nebo želvy. Jsou tu ale i muchomůrky s trpaslíky. Zažijete pravou pohádkovou pohodu s nejmenšími.

 

Svět hraček v Kašperských Horách

Vaše nejmenší děti určitě ocení muzeum starodávných hraček i motocyklů, které najdete v historickém domě, kde se svými rodiči vyrůstal spisovatel Karel Klostermann. Čekají na vás stovky hraček z různých hračkářských oblastí, jako například z Krounska, Hořovicka, Hlinecka, Skašovska nebo Příbramska.

 

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích

Milují vaše děti pohádky? Muzeum české loutky a cirkusu je převeze do světa loutek – nejen, že uvidí mnohé vzácné historické exempláře, ale zároveň se mohou postavit do opravdové cirkusové manéže a na vlastní oči vidět motocykl, na kterém se proháněli medvědi s panem Cibulkou ve stejnojmenném filmu. Muzeum je součástí expozicí Národního muzea v Praze.

 

Šumava na kole

Šumavské speciality