fbpx
tel. 777 55 66 82  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Když prší

Je hnusně a nechce se být venku

Znáte situaci, kdy se nemůžete po dlouhé době dočkat zasloužené dovolené, pečlivě se sbalíte, vše naplánujete, ale počasí si postaví hlavu s deštěm a bouřkami? Co dělat, aby i tak byla dovolená příjemně prožitá a nemuseli jste sedět v chalupě? Níže několik zajímavých typů pro mokrá dobrodružství na Šumavě.

Záchranným bodem jsou především turistická informační centra plná zajímavých, interaktivních výstav, mapující oblast celé Šumavy. Některá jsou zaměřena technicky, jiná na zvířata a přírodu, jiná zase historicky. Odnesete si plno obohacujících informací a třeba i nějaký suvenýr na památku.

Muzea

Muzeum historických motocyklů a hraček v Kašperských Horách nabízí skvělé vyžití pro celou rodinu. Zhlédnout lze celou řadu opravdových unikátů, jako například jediný dochovaný exponát motocyklu na světě nebo expozice historických jízdních kol a stejně tak okouzlující staré hračky. Celé muzeum je umístěné v prostoru staré půdy a tento krov je postavený bez jediného hřebíku, což ukazuje na mistrnou práci pánů šumavských tesařů.

Muzeum Šumavy (můžete vybrat, kde muzeum navštívíte, jestli v Sušici, Železné rudě nebo Kašperských Horách) přináší rozsáhlou expozici lidového umění. Uvidíte výstavu šumavského sklářství, vycpaná zvířata, specialitu kraje zdobená umrlčí prkna jako nezvyklá památka na zemřelé, též výstava o těžbě zlata, ale i obrazy s náměty Šumavy od našich malířů.

Neméně krásným zážitkem je návštěva Muzea české loutky a cirkusu v Prachaticích s divadelní hernou. Možné je zhlédnout slavné inscenace a setkat se s loutkami zhotovenými podle předloh M. Alše, V. Suchardy či J. Trnky. Druhá část je věnovaná cirkusové manéži s hrazdami, perskou tyčí, jednokolkami, žonglérským náčiním a cirkusovým kostýmům.

Pošumavské hasičské muzeum Stachy potěší především malé i velké kluky. Výstava je rozložena do dvou podlaží. V přízemí nalezneme těžkou hasičskou techniku, přičemž jeden z nejlepších kousků je hasičský vůz OPEL Blitz z roku 1943, který je stále plně pojízdný. Ve druhém patře jsou vystaveny starobylé hasičské stříkačky poháněné lidskou silou, dobové kostýmy, helmy většinou z konce 19. století.

Na Sušicku je připravena výstava malých vodních elektráren Vydra a Čeňkova pila. Jedná se o projekt ČEZu, který je úžasným dílem lidského umu a patří tak k vyhledávaným turistickým místům. Vodní elektrárny jsou stále plně funkční a využívají vody ze šumavských slatí k výrobě elektřiny. Expozice obsahuje i krajinný model území Modravy po soutok Vydry a Křemelné, historické přístroje, modely vodních elektráren s aktivní simulací technologického procesu. Návštěvníci mohou vidět i některé z tematicky souvisejících filmů a prohlédnout si národní technickou památku, malou vodní elektrárnu Čeňkova Pila z roku 1912.

Hrady a zámky

V případě, že nepřízeň počasí není velká, pěkný výlet skýtá Hrad Kašperk, který je nejvýše položený královský hrad v Čechách. Je vyhledávaným místem filmařů, natáčela se zde pohádka Anděl Páně. Je možné zvolit prohlídkové okruhy podle toho, čemu dáváte přednost. Pokud máte děti, možná zvolíte okruh připravený právě pro ně. Název je - Staň se purkrabím nebo hradní paní. Program ukáže, jak se stát rytířem a mladou dámou. Pokud se raději dozvíte o tom, jaké bylo žít na hradě v době středověku, je zde prohlídka zaměřená na hradní život a zvyky.

Vimperský zámek je od roku 2010 prohlášen národní kulturní památkou. Datován je kolem poloviny 13. století a založen pravděpodobně Přemyslem Otakarem II. Vybudován je původně jako strážní pevnost nad stezkou vedoucí z Bavorska do Čech. Prohlídkové okruhy s průvodcem, které se zde pořádají, řeknou účastníkům o historii mnohem víc.

Součástí je i zámecká zahrada. „Poznej renesanční zahradu!“ je speciální program pro rodiče a jejich děti ve věku 3–10 let. Spolu s lektorem si budete hrát, tvořit a poznávat zahradu zámku.

Výstavy, dokonce v konírně, můžete navštívit na hradě Rabí. Prohlídkový okruh Věž slibuje procházku hradním areálem. Okruh Palác nabízí seznámení se s historií hradu a jeho stavebním vývojem. Nádvoří - samostatná prohlídka.

Sportovní vyžití

Pokud jste na cestě přeci jen promokli víc, než jste chtěli, tak dobrou alternativou je aquapark v Horažďovicích nebo Centrum vodní zábavy ve Kdyni.

Nevšedním zážitek je bobová dráha v Lipně nad Vltavou. Jde o dvě jedinečné dráhy, horská a korytová. Jde o jediný areál, kde jsou tyto dvě vybudované dráhy pohromadě. Jízdu si užijete z ptačí perspektivy a to se dvěma zatáčkami o téměř 360 stupních. V areálu je také stylová dřevěná hospůdka s množstvím atrakcí pro děti.

Jiné

Pokud rádi tvoříte, manuálně určitě oceníte prohlídku dílny šumavských perel v Nezdicích - svět skleněných korálků, kde si můžete samotnou výrobu i vyzkoušet.

Ubytování Šumava