Dovolená na Šumavě je balzámem na duši po všech stránkách. Pobyt si můžete zpříjemnit návštěvou některého z pivovarů. Vzniklo jich hned několik s rodinnou atmosférou, kde můžete ochutnat poctivé pivo a zájem o ně je velký. Domácí minipivovary se těší velké oblibě. Volbou tohoto malebného koutu republiky určitě nešlápnete vedle.
Návštěva pivovaru je zážitkem nejen pro milovníky zlatavého moku. Zdejší pivo bude chutnat jak v horkých letních měsících, tak v zimě při zastávce na běžkařské trase.
Pivovar Belvedér
Pivovar byl otevřen a vysvěcen symbolicky 20. 7. 2007 v 17 hodin a 17 minut, najdete ho nedaleko od Železné Rudy, stal se oblíbenou atrakcí. Pivo se zde vařilo od roku 1787, ukončeno v roce 1962, současní majitelé tak pokračují v tradici. Hosté si pivo mohou vychutnat přímo ve varně pivovaru a nakouknout tak do zákulisí. Belvedér vás zve na ochutnávku několika druhů. Pivo se vaří podle starých receptur, nepasterované, nefiltrované. Dalším důvodem, proč sem zavítat, je několik akcí, které pivovar pořádá, tak přijďte ochutnat.
Pivovar Kašperskohorský
Stojí na příjemném klidném místě v Kašperských Horách, pod hradem Kašperk. Je to mladý pivovar, otevřený v roce 2016, pivo v něm vaří teprve krátce, ale zákazníky si už našel. A ne náhodou, vaří tu výborný 100 Kašperk, 110 Amálku, 120 Šibeničák, 130 Cikánku. Pokud vás přepadne hlad, můžete ochutnat i výtečnou místní kuchyni. Zastavte se tu při svém výletu na hrad Kašperk. Obsluha pivovaru vás ráda uvítá.
Pivovar Lyer
Funguje od roku 2014, což je na Modravě novinka, pravděpodobně se zde pivo dříve nevařilo, nikde není historická zmínka. Minipivovar je zajímavý využitím pokrokového zařízení. Tepelné čerpadlo chladí mladinu a kvasné i ležácké tanky, současně však vyrábí horkou vodu, což je významně energeticky šetrné. Pivovar stojí přímo v Modravě, malebné okolí vybízí k turistice. Stavte se na pivo, které už získalo řadu ocenění a zároveň zaženete hlad i v místní pivovarské restauraci. Ať už v zimní běžkařské sezóně, nebo jste na letní dovolené.
Minipivovar Kvilda
Je součástí vyhlášené pekárny, kde pečou výborné šumavské speciality, které si můžete dát k pivu. Domácí pivovar leží na konci obce Kvilda, směrem na Horskou Kvildu. Ochutnat můžete několik druhů piv, které jsou pivními milovníky vysoce hodnocené. Kvilda nabízí množství kvalitního ubytování, v okolí je spousta míst, kam se vydat na výlet.
Pidipivovárek u Pujiče Lazny
Najdete ho v malé vesnici Lazny, oficiálně byl tento domácí mikropivovar otevřen v roce 2016. Majitelé kladou důraz na vaření piva tradičním způsobem a z kvalitních surovin. K výborné chuti piva přispívá i použití šumavské pramenité vody. Těšit se můžete až na sedmnáct druhů piv.
Šumavský pivovar
Vaření piva ve Vimperku není žádnou novinkou. Pivovar jen navázal na tradici. Otevřen byl v roce 2010, vaří z těch nejlepších surovin a tradičním způsobem, piva nepasterizovaná a nefiltrovaná, bez jakýchkoli umělých přísad. Za dobu své existence jejich pivo získalo několik ocenění. K pivovaru patří i pivnice, kde se můžete chutně najíst, používají zde lokální suroviny od místních výrobců a pěstitelů. Vaří tradiční piva, která se už v historii vařila, ale i novodobá ochucená. Po předchozí domluvě vás majitelé pivovarem provedou i s výkladem.
U Švelchů
Ochutnat pivo ze zdejšího pivovaru můžete v Sušici, kde je umístěn. Majitelé jsou tři bratři a obnovili tradici vaření piva v Sušici po pětašedesáti letech. Součástí je i restaurace, která se specializuje na českou kuchyni. Po vzoru filmových Postřižin má pivovar třináctičlennou správní radu. Vaření piva se ujal vyhlášený sládek, minout pivovar v Sušici by byl hřích.
Pivovar U Zlatého srnce na Srní
Při rekonstrukci byl domácí minipivovar vybudován v roce 2012 ve sklepních prostorech. Vaří zde nefiltrovaná a nepasterizovaná piva, podle receptur předků. Vrchní sládek vyzdvihuje šumavskou pramenitou vodu, která pivu jen prospívá. Nabídka piva – Zlatý srneček, Zlatý srnec, pivo polotmavé a pšeničné.
Kout
Pravděpodobně byl založen během třicetileté války, historicky se však informace nedá přesně doložit. Vůbec první zmínka je ze začátku osmnáctého století. Zde se uvádí rok založení 1736. Až do počátku dvacátého století patřil hraběcímu rodu Stadionů, posléze několikrát změnil majitele. Od roku 1924 do konce II. světové války patřil rodu Schönbornů. Po válce začal upadat, až byl uzavřen a ponechán osudu. První pivo se zde opět uvařilo v roce 2006. Pivovar stojí v malé vesnici Kout na Šumavě. Z nabídky si určitě vyberete – Koutská desítka, Koutská dvanáctka, Koutské tmavé a Koutský tmavý speciál.
A na závěr se můžete podívat na mapu minipivovarů.