fbpx
tel. 777 55 66 82  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Jídlo a dobroty

Láska k Šumavě prochází nejen nohama, ale i žaludkem

Med je jednou ze zdravých přírodních pochutin, kterou si můžeme osladit život. Funguje jako vhodná alternativa cukru a má široké využití. Lze ho přidat do buchet, koláčů a dalších moučníků. Neobešel by se bez něj tradiční medovník. A v chladném zimním období se vyloženě hodí přidat ho do lahodného čaje. Nejenže nám bude čaj oslazený medem chutnat, ale rovněž tím uděláme něco pro své zdraví a imunitu.

V zimních měsících, kdy jsou lidé mnohem náchylnější k nejrůznějších chorobám, nám to určitě přijde vhod.

Chování včel, výroba a prodej medu se v českých zemích nepřekvapivě těší dlouhé historii. Zmínky o medu na našem území nalezneme již z desátého století našeho letopočtu, ale včelařství a vybírání medu se pochopitelně praktikovalo již předtím. Počátek systematického včelaření lze nicméně vysledovat teprve do šestnáctého století. Tehdy lidé začali využívat úl vyráběný z prken, do něhož bylo snazší nahlédnout. Následná třicetiletá válka neprospěla ani lidem, ani krajině, a už vůbec ne včelařství. Protože všeho byl nedostatek, i po skončení války se místo medu více využívala levnější sladidla. K oživení znovu došlo až v osmnáctém století za vlády Marie Terezie. Tato panovnice vydala takzvané včelařské patenty, které mimo jiného umožnily s medem svobodně obchodovat. Od té doby se med tradičně pěstuje na mnoha místech naší republiky, Šumavu pochopitelně nevyjímaje.

Na Šumavské včely ve svých dílech pamatuje i Karel Klostermann:
"Pamatuji se najmě na roje divokých včeliček, jichž bzukot oživoval hluché lesy. Ve starých, dutých stromech, polozetlelých lesních velikánech sídlily; div byl, jakých zásob medu tam nasnášely za krátce vyměřené letní doby…Věděli jsme o leckterých takových divokých úlech a jednou dokonce se nám podařilo, mně a pasáčkům, mým příbuzným, vybrati z kteréhos z nich bohaté zásoby medu. Med měl jinou chuť než obyčejný med včel krotkých, byl drsný, zahořklý a ostře, ač nikoli nepříjemně zapáchal pryskyřicí. Otec, vyslechnuv mé povídání o lesních včelách, neobyčejně zvážněl. „Slib mi,“ pravil ke mně, „že až přijdeš zase nahoru, nikdy více nebudeš vybírati tohoto medu, ani ho pojídati. Není vyloučeno, že med ten bývá jedovatý…"

Unikátní nejen u nás, ale v celé střední Evropě je vyřezávaný a ručně malovaný Máchův včelín z roku 1948, s 65 úly. Můžete ho vidět v Krušlově.

I v současnosti včelařství a výroba medu na Šumavě jenom kvete. Uděláte-li si menší průzkum, naleznete řadu místních výrobců, od nichž můžete med zakoupit.

Nejblíže Kvildě můžete med panenský zakoupit přímo u včelaře v Buku pod Boubínem, ve včelařství Včelaření pod Boubínem a v Račím (Anenském) dvoře mezi Borovou Ladou a Horní Vltavicí. 

Dalším z nich je například včelařství Thomayer, které se těší dlouhé tradici – jeho počátky se datují do padesátých let minulého století. Včelařství má široký okruh produktů, kromě medu nabízí i další včelí produkty, jako jsou vosk, pyl nebo mateří kašička. Obzvlášť v období svátků a narozenin by vás mohly zaujmout dárkové medové balíčky či vánoční ozdoby a dárky nebo nejrůznější dobroty v medu. Kdo by si také rád čas od času nepochutnal na medové lahůdce?

Jiným výrobcem, který stojí za zmínku, je Šumavská včela Klatovy. Tato specializovaná prodejna nabízí více druhů šumavského medu, kosmetiku, mateří kašičku, květní pyl, pro milovníky alkoholu tradiční medovinu a další. Prodejnu a její sortiment si navíc můžete poměrně detailně prohlédnout díky fotografiím přiloženým na stránce.

Med s množstvím ocenění, produkující panenský med (z pláství, ve kterých nikdy nebyl včelí plod), najdete u včelaře Z Planerova dvora u Volar. Vidět zde můžete i včely při své činnosti ve skleněném úle. 

A jak se vlastně včelaří na Šumavě v současnosti? Nejlepší bude vyrazit přímo mezi místní včelaře a zeptat se jich. Na výběr máte z mnoha výrobců vzhledem k tomu, že jsme zmínili pouze některé, ačkoliv jich na Šumavě najdete daleko víc. Anebo se nabízí ještě další varianta, kterou je včelařské arboretum v Nasavrkách.

Včelařské arboretum nenásilným způsobem vzdělává a návštěvníkům zajímajícím se o chov včel a výrobu medu poskytne mnoho zajímavých informací. Umožní vám prohlédnout si včelí úl, pítko pro včely a díky přítomným tabulím zpracovaným poutavou grafickou formou vám předá velké množství poznatků, aniž by vám zahltilo hlavu. Jestli se tedy chcete dozvědět něco nového, vyrazte na výlet, vezměte s sebou i děti a nechte se vtáhnout do medového světa.