fbpx
tel. 777 55 66 82  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Aktivity na Šumavě

V létě, v zimě, s dětma, s rodičema, nebo když prší

Navštívit Šumavu můžete v jakémkoli ročním období. Ať už hledáte sport, přírodu nebo kulturu, Šumava je připravena vyjít vám

vstříc po celý rok. Dokladem toho jsou stálé expozice a výstavy v mnoha celoročně otevřených muzeích.

Expozice české loutky a cirkusu

Renesanční dům v Prachaticích vám nabízí působivou expozici zaměřenou na historii kouzel, cirkusu a loutkoherectví. Můžete zhlédnout nejen dobové plakáty z představení, ale zároveň si i vyzkoušet, jaké to je stát v opravdové manéži. Obdivovat můžete i dobové rekvizity kouzelníků a iluzionistů, některé pocházejících až z 19. století. Za zmínku stojí, že právě zde najdete známý motocykl, na kterém jezdili medvědi s Cibulkou ve stejnojmenném filmu. Expozice je součástí sbírky Národního muzea v Praze.

Muzeum Šumavy

V rámci tohoto muzea můžete navštívit jeho čtyři samostatné pobočky sídlící v Sušici, v Kašperských Horách, v Železné Rudě a v Dobré Vodě. Sušické muzeum Šumavy nabízí pohled do historie sušických zápalek a okolní sklářské výroby. V Železné Rudě můžete obdivovat stálé expozice minerálů a nerostů, jejichž naleziště jsou spjatá se Šumavou. A pokud vás zajímá historie židovské kultury a náboženství v západočeské části Šumavy, navštivte expozici v Dobré Vodě. Byla vybudována jako památník židovského rabína a historika doktora Šimona Adlera.

Muzeum Chodska

Pokud vás zajímá historie Chodů, určitě navštivte Domažlice. Tito strážci hraničních pomezí byli svobodnými sedláky. O jejich životě se dozvíte ve stálé expozici Chodského hradu, který vás v horkých letních měsících příjemně zchladí. Hrad byl založen za doby Přemysla Otakara II. v šedesátých letech 13. století. Součástí expozice je i galerie bratří Špillarů a sbírky etnologa Jindřicha Jindřicha.

Muzeum Josefa Dobrovského

V prostorách starého czerninského zámku v Chudenicích najdete expozici věnující se dílu zakladatele vědecké bohemiky a slavistiky Josefa Dobrovského. Muzeum se nachází v chudenickém zámku, na jehož prohlídku se můžete také vydat. Tento zámek založený již ve 13. století, byl kolébkou jihočeského rodu Czerninů z Chudenic, kteří odjakživa sloužili českým králům na Pražském hradě.

Elektrárna Čeňkova pila a vodní elektrárna Vydra

Pokud vás zajímají technické památky, určitě si nenechte ujít návštěvu dvou skvostů historických elektráren využívajících energie šumavských vod – Čeňkovu pilu na řece Otavě a elektrárnu Vydra. Najdete zde expozici Šumavská energie, kam se ročně přijde podívat přes šest tisíc návštěvníků. Těšit se můžete na historii Vchynicko – Tetovského plavebního kanálu, krásného krajinného modelu Modravy a jejího okolí nebo i zmenšených modelů zmíněných dvou elektráren simulujících proces využití vodní energie. Co vás možná potěší je fakt, že exkurze jsou zcela zdarma. Vydejte se tedy do Rejštejna.

Klatovské katakomby

Jedná se o krypty pod klatovským jezuitským kostelem, který je zasvěcen Neposkvrněnému početí Panny Marie a svatému Ignácovi. V Klatovech toto místo původně sloužilo jako pohřebiště příslušníků jezuitského řádu a bohatých měšťanů. Součástí prohlídky je kromě návštěvy katakomb také prohlídka jinak veřejnosti nepřístupné sakristie kostela s malbami malíře Jana Hiebla, do jehož prostor se dostanete skrze spojovací zasklenný můstek tzv. „prampouch“, který je dílem české architektky Evy Jiřičné.

Muzeum Schwarzenbergského kanálu

Ve Chvalšinách vás uvítá muzeum zaměřené na unikátní technickou památku Šumavy – Schwarzenbergský plavební kanál. Můžete zhlédnout celý zmenšený model kanálu a pochopit tak jeho funkčnost, efektivitu i nadčasovost z nadhledu. Zároveň se dozvíte víc o technických aspektech stavby, o jejím autorovi, ale třeba i o rozdílu mezi „mejšlaty“ a dřeváky.

Muzeum útrpného práva

Přímo pod radnicí v Českém Krumlově najdete unikátní expozici mučících nástrojů a útrpného práva. Na ploše čtyř set metrů čtverečních jsou desítky dobových rytin a stovky exponátů. Celou výstavou vás provází voskové figuríny, autentické zvuky a dva ojedinělé audiovizuální efekty (poprava mečem a upálení čarodějnice), které vám umožní zčásti „na vlastní uši a oči“ pocítit utrpení ze středověkého práva.

Muzeum mistra Jana Husa

Původně gotický domek s číslem popisným 36 na hlavní ulici v Husinci na Prachaticku je už od roku 1873 veřejně přístupnou expozicí připomínající rodný dům mistra Jana Husa. Celý areál muzea se dnes stává ze tří měšťanských domů, stodoly a provozního domu.

Poštovní muzeum

Navštívíte-li Vyšší Brod, určitě nesmíte zapomenout zajít do historické budovy bývalého opatství, kde je dnes umístěna stálá expozice věnovaná historii pošty od 16. století až dodnes. Obdivovat můžete uniformy pošťáků, schránky, historické vybavení pošt, modely poštovních aut, poštovní známky Československa i současné České republiky, ale také historické kočáry a vozy.

Grafitový důl

Nejen o historii českokrumlovského hornictví, ale i o možnosti navštívit podzemí a projet se hornickým vláčkem, o tom všem je prohlídka grafitového dolu v Českém Krumlově. Při vstupu budete oblečeni do speciálního oblečení, dostanete hornickou lampu a hornický vlak vás zaveze do šachty, kde bude prohlídka pokračovat pěšky. Navíc poznáte, jak probíhala těžba grafitu, který všichni tak důvěrně známe ze školy.

Muzeum obce Kvilda

Nejen o historii této vysokohorské obce sahající až do 14. století, ale také o historii známé Zlaté stezky se dozvíte ze stálé expozice v obci Kvilda. Zhlédnout můžete artefakty ze života lidí žijících v Kvildě dříve, dobové pohlednice, dokumenty, mapy, ale třeba i dobovou třídu zdejší školy.

Muzeum techniky a řemesel – Koloveč

U Domažlic vás uvítá naprosto výjimečnou expozicí tradičních vesnických řemesel a živností. Muzeum patří se svými 3500 exponáty rozkládajících se na více jak 800 metrech čtverečních mezi nejobsáhlejší a největší muzea svého druhu v České republice. Poznáte například, jak vypadala dílna řezbářů, cukrářů, kolařů, kloboučníků, pekařů nebo řezníků. Unikátností tohoto muzea je i kolovečský mlýn na přemílání starých bab na mladé dívky.

Městské muzeum Horažďovice

Zámek v Horažďovicích vám nabízí široké spektrum pohledu zpět do historie a to například v oblasti archeologie, entomologie, řemeslné výroby, ale i třeba holokaustu a Židů žijících na území Šumavy. V prostorách zámků můžete narazit i na expozici hornictví a těžby zlata nebo na interaktivní dílnu národopisu.

Muzeum historických motocyklů

Svým obsahem se jedná o jedno z největších muzeí historických motocyklů v České republice. Má více jak 170 kusů motocyklů, 80 kusů historických kol a několik kusů automobilů. Zajímavostí muzea ležícího v Kašperských Horách je i expozice pivních lahví, dřevěných loutek a expozice historie lyžování. Všechny expozice se pravidelně rozšiřují o další exponáty.

Muzeum Lamberská stezka

Žihobci na Klatovsku narazíte na malé muzeum věnující se historii rodu Lamberků, kteří vlastnili obce Žichovice, Strašín, Rabí a Nezamyslice. Expozice je věnována i vrápenci malému. Tento netopýr má totiž na půdě místního zámku svou letní kolonii, díky čemuž byl zámek prohlášen za evropskou významnou lokalitu.

Pošumavské hasičské muzeum

Zajímá-li vás historie československého i německého hasičství, určitě oceníte expozici ve Stachách. Můžete zde obdivovat 41 historických požárních vozidel a více jak 200 dobových předmětů spojených s výkonem hasičského povolání.

Pavilon skla Klatovy

nikátní expozice se skládá z více jak 500 kusů krásného skla značky Lötz, které pochází ze sklárny v Klášterském Mlýně. Jedná se o sbírku, která vznikla díky soukromému rakouskému sběrateli tohoto skla a svým obsahem i zpracováním patří mezi největší a nejcennější v Evropě.

Volarské muzeum

Nejen o stálé expozici zabývající se významem historické Zlaté stezky, ale i o historii lidové architektury roubených domů na Volarsku je stálá expozice ve Volarech. Součástí expozice jsou i dobové fotografie, záběry a dokumenty tzv. „Pochodu smrti“.

 

Aktivity na Šumavě

Zaniklé obce Šumavy

Šumavská architektura